M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Koszty telewizji ciągną wyniki Wirtualnej Polski w dół

Maciej Burlikowski | 16 listopada 2017, 06:00

Od przyszłego roku WP zmieni zasady rozliczeń kampanii internetowych.

Grupa Wirtualna Polska, właściciel portalu WP.pl i naziemnego kanału telewizyjnego Telewizja WP, w III kwartale br. uzyskała 328 mln zł przychodów ze sprzedaży (304,5 mln w gotówce), o 12,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r.

Portal i pozostałe serwisy internetowe, w tym e-commerce, wygenerowały 323,3 mln zł, natomiast telewizja przyniosła jedynie 4,6 mln zł wpływów.

Koszty biznesu telewizyjnego wyraźnie widać na wskaźnikach EBITDA - o ile biznes internetowy wygenerował 104 mln zł zysku, to telewizja dała ujemny wynik w wysokości -10,6 mln zł.

W rezultacie EBITDA całej grupy w minionym kwartale zmalała o 1,1 proc. rok do doku - do 94,2 mln zł. Miniony kwartał Grupa Wirtualna Polska zakończyła 30,3 mln zł zysku netto.

Prezes WP złożył ważną, z punktu widzenia reklamodawców, deklarację - Wirtualna Polska od przyszłego roku wprowadzi jako standard rozliczanie kampanii reklamowych w modelu vCPM (zamiast tradycyjnego CPM).

- Od 2018 r. będziemy rozliczali się z naszymi klientami tylko za te reklamy bannerowe na naszych stronach, które były faktycznie widziane przez naszych użytkowników. Jesteśmy na polskim rynku pionierami, choć takie są trendy na świecie - mówi Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding (na zdj.).

Czytaj więcej na temat: ,