M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Disney kupuje 21st Century Fox

Paweł Piasecki | 15 grudnia 2017, 06:00

Wartość transakcji to 66 mld dol., z czego 52 mld dol. w akcjach Walt Disney Company, a reszta pokrywa zadłużenie przejmowanej firmy.

Jak zapowiadaliśmy wczoraj, 14 grudnia została ogłoszona transakcja, w wyniku której Walt Disney Co. przejmuje większość aktywów 21st Century Fox, w tym studia filmowe i telewizyjne Twentieth Century Fox wraz z cennymi archiwami, sieci kablowe, operatorów satelitarnych Sky i Star oraz udziały w serwisie streamingowym Hulu. Disney oczekuje, że Fox do lata 2018 r. kupi pakiet 61 proc. udziałów Sky, których jeszcze nie ma, dzięki czemu Disney stanie się docelowo właścicielem 100 proc. akcji tego europejskiego nadawcy satelitarnego. Umowa przewiduje także, że Robert (Bob) Iger, prezes i dyrektor generalny Walt Disney Co., pozostanie na stanowisku do 2021 r.

Wartość imperium medialnego Disneya po transakcji, pod warunkiem że zostanie ona zaaprobowana przez organy regulacyjne, wyniesie 210 mld dol. Jest to nadal sporo mniej w porównaniu z gigantami technologicznymi Alphabet, Amazon, Apple i Facebook – każda z tych firm wyceniana jest na ponad 500 mld dol.

Rodzina Murdocha zachowa kontrolę tylko nad niektórymi aktywami firmy Fox, w tym Fox News, Fox Sports i Fox Business Network. W jej rękach znajduje się ponadto m.in. News Corp, wydawca dzienników, w tym "Wall Street Journal", "The Sun" i "The Times".

(Campaign, AdWeek)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,