M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Dwóch udziałowców Apple chce skuteczniejszej ochrony dzieci przed smartfonowym nałogiem

( red. ) | 9 stycznia 2018, 06:00

Jana Partners LLC i California State Teachers’ Retirement System wysłali list do producenta iPhone'ów.

Inwestor aktywista i nauczycielski fundusz emerytalny, kontrolujący wspólnie akcje Apple warte 2 mld dol., domagają się od firmy pracy nad nowymi narzędziami, które umożliwiłyby rodzicom łatwiejszą kontrolę nad korzystaniem ze smartfonów przez dzieci, oraz podjęcia badań nad wpływem nadużywania telefonów na zdrowie umysłowe. 

List do Apple jest preludium do planowanego przez Jana Partners w 2018 r. utworzenia wielomiliardowego funduszu finansującego akcje nacisku na firmy, które miałyby w ich rezultacie stawać się "lepszymi obywatelami". W radzie nadzorczej mają znaleźć się m.in. piosenkarz Sting i siostra Patricia  A. Daly, której udało się skłonić koncern Exxon Mobil do zmiany polityki środowiskowej. To pierwszy przykład tak znaczącego działania na rzecz odpowiedzialności społecznej podjętego przez dużego inwestora z Wall Street. Jana uważa, że akcje Apple, obecnie stale zwyżkujące na wartości, mogą w przyszłości, wraz z nasilaniem się krytyki społecznej, poważnie stracić na wartości. Podjęte z wyprzedzeniem działania w obszarze CSR powinny natomiast korzystnie wpłynąć na wizerunek firmy i lojalność jej klientów.

Apple nie jest jedynym potentatem technologicznym, którego działania poddawane są krytyce. Coraz więcej inwestorów i byłych członków kierownictwa Facebooka wyraża publicznie opinie, że czołowy portal społecznościowy może uzależniać psychicznie i szkodzić demokracji. 

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , ,