M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Unia opracowuje przepisy zakazujące dyskryminacji klientów e-commerce

Katarzyna Woźniak | 15 stycznia 2018, 06:00

Obywatele UE dzięki nowym przepisom mają mieć możliwość robić zakupy we wszystkich sklepach internetowych na terenie UE.

Jak poinformował dziennik "Rzeczpospolita", Unia Europejska szykuje przepisy, dzięki którym jej obywatele będą mogli robić zakupy we wszystkich sklepach internetowych na terenie państw UE. 
Obecnie klienci mogą albo spotkać się z odmową złożenia zamówienia w zagranicznym e-sklepie, albo np. zostać przekierowani na polską stronę, z zupełnie inną ofertą produktową i cenami. Unia w ramach Jednolitego Rynku Cyfrowego zamierza zmienić te przepisy. Rozporządzenie ma wprowadzić zakaz blokowania dostępu do e-sklepu lub przekierowania do lokalnej jego wersji ze względu na język klienta lub lokalizację.
Przekierowanie do lokalnej wersji będzie jednak możliwe w sytuacji, gdy dany produkt jest legalny w jednym kraju, a nielegalny w drugim - wówczas klient z państwa, w którym kupno takiej rzeczy jest zabronione, zostanie skierowany do lokalnej wersji sklepu. Przepisy będą jednak nakładać obowiązek wyjaśniania konsumentowi, dlaczego tak się dzieje.
Przepisy mają również obejmować zakazywać dyskryminacji klienta ze względu na zagraniczne miejsce zamieszkania w stosunku do lokalizacji e-sklepu. Chodzi np. o ustanawianie "zaporowych cen" dla konsumentów spoza danego kraju. Ma to dotyczyć także sposobów płatności.

Czytaj więcej na temat: