M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

"Kuchnia" w nowych szatach

Katarzyna Woźniak | 15 marca 2018, 06:00

Kwietniowe wydanie miesięcznika Agory w nowej odsłonie.

Kwietniowe wydanie miesięcznika "Kuchnia” (Agora), które będzie mieć premierę dzisiaj, ukaże się w zmienionej formie. Redakcja przygotowała dla czytelników nowe działy i odświeżyła szatę graficzną. Nowy numer omawia m.in. trend niemarnowania żywności. Magazyn rozszerza swoją tematykę o diety funkcjonalne, spełniające oczekiwania osób, które nie mogą lub nie chcą jeść konkretnych produktów. Redakcja więcej uwagi poświęci gastronomii – co miesiąc poleci kilka restauracji z różnych regionów Polski. Nowością będzie też dział poświęcony prostym posiłkom do pracy i do szkoły. 
Na łamach kolejnych wydań miesięcznika redakcja będzie polecać restauracje w całym kraju, wyróżniające się stabilną jakością. W każdym numerze znajdzie się rozmowa z przedstawicielem branży na temat współczesnej gastronomii i trendów rynkowych. W kwietniowym wydaniu będą to: ukraińskie restauracje we Wrocławiu, kulinarna relacja z Lyonu oraz kuchnia Tomasza Olszewskiego z poznańskiej restauracji Concordia Taste.
Nowością będzie też comiesięczny przegląd sprzętu gospodarstwa domowego, który pomoże czytelnikom dokonać wyboru akcesoriów odpowiednich do ich potrzeb – w najnowszym numerze będzie to przegląd robotów wielofunkcyjnych.
Odświeżeniu ulegnie również wygląd pisma, za który odpowiada Katarzyna Trzaskowska. Czcionka ma być bardziej pojemna i łatwiejsza do czytania, wprowadzono również nową typografię, nowe winiety rubryk będą służyć lepszej nawigacji i orientacji w treściach. Wydanie wesprze promocja w prasie (czasopisma Agory, "Co Jest Grane 24”), internecie (media społecznościowe, www.magazyn-kuchnia.pl), radiu (radiostacje Agory), telewizji (Kuchnia+), na nośnikach reklamy zewnętrznej CityInfo.TV i w kinach sieci Helios. Kampanię przygotował dział marketingu pionu Czasopisma Agory.

Czytaj więcej na temat: , ,