M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Stany Zjednoczone zaaprobują przejęcie Monsanto przez Bayera

( red. ) | 11 kwietnia 2018, 06:00

Wcześniej warunkową zgodę na transakcję o wartości szacowanej na ponad 60 mld dol. wyraziła Unia Europejska.

Według nieoficjalnych informacji Departament Sprawiedliwości USA wyraził zgodę na przejęcie amerykańskiego Monsanto Co. przez niemiecki koncern Bayer AG po złożeniu przez obie firmy deklaracji pozbycia się dodatkowych aktywów.

Komisja Europejska zgodziła się w marcu br. na transakcję pod warunkiem sprzedaży przez Bayera aktywów wartych ponad 7 mld dol. niemieckiemu rywalowi BASF SE. Jednym z nich jest preparat chwastobójczy konkurujący z produkowanym przez Monsanto Roundupem. Departament Sprawiedliwości USA domagał się jednak dalszych koncesji, argumentując, że rynek amerykański znacząco różni się od europejskiego, m.in. ze względu na szerokie rozpowszechnienie upraw modyfikowanych genetycznie, które w Europie są w dużej mierze zakazane. Szefowie Bayera (Werner Baumann) i Monsanto (Hugh Grant) spotkali się niedawno z urzędnikami amerykańskimi, by uzgodnić sprzedaż kolejnych aktywów BASF-owi i utorować drogę do transakcji.

Koncern chemiczno-farmaceutyczny Bayer jest głównym graczem w branży środków owadobójczych, natomiast Monsanto jest liderem w sektorze nasion modyfikowanych genetycznie. Przejęcie Monsanto uczyni z Bayera największego na świecie producenta środków owadobójczych i nasion rolniczych.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , ,