M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Szykuje się zmiana na stanowisku CEO Volkswagena

( red. ) | 12 kwietnia 2018, 06:00

Matthiasa Müllera miałby zastąpić szef marki VW Herbert Diess.

Nad dość zaskakującą zmianą na stanowisku CEO będzie głosować w piątek 13 kwietnia rada nadzorcza niemieckiego koncernu motoryzacyjnego. Müller, poprzednio szef należącej do Volkswagena sportowej marki Porsche, stanął na czele firmy we wrześniu 2015 r. Był chwalony za skuteczną obronę reputacji firmy nadwątlonej przez oskarżenia o fałszowanie testów emisji spalin, a także za przyspieszenie działań na rzecz rozwoju aut samobieżnych i elektrycznych oraz przywrócenie solidnych zysków. Jego kontrakt z Volkswagenem wygasa dopiero w 2020 r.

59-letni Herbert Diess kieruje marką Volkswagen, przynoszącą grupie najwyższe przychody ze sprzedaży, od 2015 r. Wcześniej związany był z koncernem BMW, a przeszedł do Volkswagena w wyniku starań Ferdinanda Piecha, byłego CEO tej firmy, wnuka konstruktora "garbusa" – Ferdinanda Porsche.

Volkswagen ma dość nietypową strukturę własnościową – spadkobiercy Ferdinanda Porsche oraz kraj związkowy Dolna Saksonia kontrolują łącznie ponad 70 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, a związek zawodowy IG Metall ma połowę (10 na 20) miejsc w radzie nadzorczej. Wpływ kadry zarządzającej na firmę jest ograniczany z jednej strony przez dążenie rodziny Porsche do utrzymania kontroli nad VW nawet za cenę rentowności, a z drugiej przez wspólne interesy Dolnej Saksonii i IG Metall w sferze ochrony 250 tys. miejsc pracy, jakie koncern zapewnia w Niemczech (to ponad jedna trzecia wszystkich pracowników).

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , ,