M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Smartfony służą nam głównie do sprawdzania newsów i social mediów

Maciej Florek | 27 kwietnia 2018, 06:00

Takie wnioski płyną z raportu "Polska.Jest.Mobi 2018".

48 proc. badanych Polaków deklaruje, że korzysta z mobilnych urządzeń ponad dwie godziny dziennie. Oznacza to wzrost o pół godziny w stosunku do roku ubiegłego. Rośnie więc intensywność wykorzystania smartfonów, które ma 64 proc. badanych. Gdy próbę badawczą zawęzimy do internautów w Polsce, to w tej grupie smartfony ma 83 proc. osób. Z kolei z tabletów korzysta jedynie 13 proc. Polaków (spadek z 23 proc. w porównaniu z 2016 r.) - takie wnioski płyną z raportu "Polska.Jest.Mobi 2018".

Przede wszystkim przez smartfony (a nie przez tablety czy PC) sprawdzamy wiadomości (53 proc.) i korzystamy z mediów społecznościowych (48 proc.). Zamieszczamy również zdjęcia (42 proc.) i przeglądamy filmy w mediach
społecznościowych (38 proc.) Co trzeci internauta korzysta z bankowości mobilnej i czyta artykuły, a co czwarta osoba odbiera i wysyła maile za pomocą smartfona.

W odniesieniu do lat poprzednich wzrosła ilość czasu, jaki poświęcamy na aktywności online w swoim czasie wolnym. Polacy spędzają w internecie ponad pięć godzin dziennie. Niemniej jednak użytkownicy zdają sobie sprawę z narastającego problemu, związanego ze zbyt długim przebywaniem w wirtualnym świecie. Prawie 30 proc. Polaków uważa, że używa swojego smartfona za dużo. W grupie wiekowej 16-24 zaniepokojenie tym faktem deklaruje prawie połowa osób.

Polacy mają średnio trzy urządzenia podłączone do internetu. Ta średnia jest wyższa niż średnia dla całego świata i Europy Południowo-Wschodniej. W wolnym czasie chętniej korzystamy z komputera, smartfona czy
tabletu (57 proc.) niż z telewizji, radia czy prasy (43 proc.). Ciekawostką jest, że mimo zauważalnej już grupy osób deklarującej, że nie ogląda telewizji, nadal wielu polskich internautów ma w domu telewizor (79 proc.).

Partnerem merytorycznym raportu jest firma badawcza Kantar TNS.

 

Czytaj więcej na temat: