M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Rekordowa inwestycja w park rozrywki Universalu w Pekinie

( red. ) | 8 maja 2018, 06:00

Deweloperzy podnieśli budżet inwestycji do 6,5 mld dol. zachęceni sukcesem parku Disneya w Szanghaju.

Najdroższy do tej pory Shanghai Disney Resort kosztował w momencie otwarcia w 2016 r. 5,5 mld dol. W pierwszym roku przyciągnął ponad 11 mln gości. Disney w kwietniu br. poszerzył obiekt o nowy obszar poświęcony filmom "Toy Story".

Nowy park rozrywki o powierzchni 120 hektarów otwiera w Pekinie spółka Universal Parks & Resorts, należąca do w 30 proc. do NBC Universal (resztę udziałów mają chińscy partnerzy). Budżet tej inwestycji został podwojony w stosunku do pierwotnych założeń. Universal obecnie przewiduje, że jego park odwiedzi w pierwszym roku 10 milionów osób. Wcześniej prognozowano, że będzie to 7 milionów. Pekiński park będzie oferować atrakcje związane ze szczególnie popularnymi w Chinach filmami z cyklów "Kung Fu Panda", "Transformers" i "Minionki". Zwiększenie budżetu pozwoli m.in. na stworzenie w parku nowego obszaru opartego na książkach i filmach o Harrym Potterze. Universal ma dwa parki w Stanach Zjednoczonych (Los Angeles i Orlando) oraz po jednym w Singapurze i Japonii.

Przychody z parków rozrywki w Chinach sięgnęły w ub.r. 6 mld dol., o 26 proc. więcej niż w 2016 r. Mintel przewiduje, że w 2022 r. kwota sięgnie 14 mld dol., zapewniając Chinom pozycję globalnego lidera w tej branży wyprzedzającego Stany Zjednoczone.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , ,