M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Wlk. Brytania: 21st Century Fox ma otwartą drogę do walki o Sky

( red. ) | 21 czerwca 2018, 06:00

W skomplikowanej rywalizacji o kontrolę nad brytyjskim potentatem płatnej telewizji uczestniczą też Walt Disney i Comcast.

Brytyjski minister kultury Matt Hancock sygnalizował wcześniej, że zaakceptuje złożoną przez 21st Centruy Fox ofertę zakupu za 15 mld dol. 61 proc. udziałów w Sky, których jeszcze nie ma, pod warunkiem że po doprowadzonej do pozytywnego finału transakcji Fox sprzeda kanał informacyjny Sky News. We wtorek 19 czerwca Hancock powiedział, że akceptuje nową propozycję Foksa zakładającą, że Sky News trafi do Disneya, który sam ubiega się o zakup większości aktywów firmy Ruperta Murdocha.

Zielone światło od brytyjskiego rządu wiąże się z deklaracją Foksa, że po przejęciu przez Disneya będzie finansować Sky News przez 15 lat kwotą nie mniejszą niż 100 mln funtów rocznie. Poprzednio Fox zgadzał się na 10-letni okres finansowania. Formalna zgoda powinna zostać wydana przez rząd brytyjski w ciągu 15 dni. Poprzednio wyrażał on obawy, że przejęcie całości kontroli nad Sky przez Foksa da Murdochowi i jego rodzinie zbyt wielkie wpływy w brytyjskich mediach. 

W szykującej się wojnie o Sky po jednej stronie staną Fox i Disney (oferujący 52 mld dol. w akcjach za większość aktywów Foksa, w tym obecnie należące do niego 39 proc. udziałów w Sky), a po drugiej Comcast, który w lutym br. zaoferował 29 mld dol. za zakup całości Sky. W tej ofercie akcje Sky zostały wycenione na 12,5 funta (ok. 16,5 dol.) za sztukę, czyli więcej niż oferuje Fox (10,75 funta). Ponadto Comcast w ubiegłym tygodniu przebił ofertę Disneya za aktywa Foksa, proponując ok. 65 mld dol. w gotówce.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , ,