M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Wavemaker: Narasta clutter w VoD

Piotr Machul | 22 czerwca 2018, 06:00

Ale widoczność reklam w serwisach głównych nadawców wciąż wysoka.

Narasta clutter reklamowy w serwisach VoD największych nadawców - TVP, Polsatu i TVN – pokazuje analiza Wavemakera. Z ok. 7 minut na godzinę wiosną ub.r. ich obłożenie wzrosło do średnio 9,5 minuty na godzinę - pokazuje analiza Wavemakera prowadzona od marca do czerwca i obejmująca po kilkadziesiąt godzin programów emitowanych w Player.pl, Ipla.tv oraz na TVP.pl.

Oznacza to, że obłożenie reklamowe w VoD zbliża się już do tego telewizyjnego. Wypełnienie ustawowego limitu reklamowego na antenach głównych nadawców komercyjnych sięga 100 proc., a więc 12 minut na godzinę. Niższe jest w TVP1 i TVP2, które nie mogą tak swobodnie zarządzać swoim czasem i przerywać programów telewizyjnych reklamami – ich nadawca robi to jednak swoim serwisie TVP.pl.

 

Mimo rosnącego clutteru TVP.pl, Player oraz Ipla plasują się na szczycie rankingu serwisów emitujących reklamy z najwyższym viewability, pokazują dane Gemius AdReal podsumowujące maj 2018 r.

Statystyki Gemius AdReal bazują na liberalnej definicji viewability wypracowanej przez IAB – zakłada ona, że wideo musi się znajdować w polu widzenia użytkownika na minimum 50 proc. okna playera przynajmniej przez 2 konsekutywne sekundy. Agencja zwraca uwagę, że GroupM (Wavemaker jest jej częścią) promuje znacznie bardziej wymagający i korzystny dla marketerów standard, zgodnie z którym wideo musi trafić do prawdziwego użytkownika i zostać odtworzone przez niego z dźwiękiem w przynajmniej 50 proc. długości, pole reklamy musi zaś być widoczne w całości.

Szybko rosnące obłożenie reklamowe na razie nie przekłada się wyraźnie na wzrost poirytowania użytkowników serwisów VoD. Badanie VideoTrack agencji Wavemaker z jesieni ub.r. potwierdziło, że wśród mediów wideo to telewizja budzi wciąż największą irytację jako medium reklamowe (55 proc. badanych zdecydowanie lub raczej denerwują spoty w TV). Reklamy w serwisy VoD są denerwujące dla 49 proc. e-widzów, a reklamy w YouTube – dla 47 proc.

Co ciekawe, to YouTube internauci postrzegali w badaniu VideoTrack jako najbardziej obłożony reklamami, a spośród serwisów największych nadawców Iplę. Wskazania badanych nie są zgodne z tegorocznym wyliczeniem agencji, które pokazało, że najwięcej reklam na godzinę w okresie od marca do czerwca pokazywał Player.pl.

Czytaj więcej na temat: