M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Współtwórca słuchawek Beats by Dr. Dre wygrywa w sądzie 25 mln dol.

Paweł Piasecki | 29 czerwca 2018, 06:00

Sąd w Los Angeles zdecydował, że raper Dr. Dre i producent muzyczny Jimmy Iovine mają zapłacić 25,2 mln dol. byłemu partnerowi biznesowemu Stevenowi Lamarowi.

Biznesmen i inwestor Steven Lamar, wiceprezes American Apparel & Footwear Association, oskarżył Dr. Dre i Iovine'a o kradzież pomysłu na słuchawki, których twarzą jest słynny raper (także producent płytowy i biznesmen). Sprzedawane są pod marką Beats by Dr. Dre lub Beats by Dre. Dr. Dre i Iovine ripostowali, że ich byłemu partnerowi w biznesie należą się jedynie pieniądze za pierwszy model słuchawek (Beats Unlimited) z 2008 r. wyprodukowany według projektu Roberta Brunnera. Lamar wpadł na pomysł marki i produktu dwa lata wcześniej.

W 2007 r. strony zawarły umowę, w której Dre and Iovine zgodzili się płacić Lamarowi 4 proc. od bazowej ceny każdej pary słuchawek Beats Unlimited. Lamar dowodził jednak, że wzór został wykorzystany w szeregu innych modeli i domagał się kwoty 130 mln dol. Sąd dopatrzył się podobieństw w trzech modelach (Studio 2 Remastered, Studio 2 Wireless i Studio 3) i przyznał Lamarowi kwotę 25 mln dol. Werdykt został wydany po apelacji - biznesmen dochodził już 100 mln dol. z tytułu niewypłaconych należności w 2014 r., ale sąd rok później oddalił jego roszczenia. 

Czytaj więcej na temat: , , , , , , ,