M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Usługi w chmurze napędzają przychody Microsoftu

( red. ) | 23 lipca 2018, 06:00

W zakończonym 30 czerwca roku obrachunkowym przekroczyły po raz pierwszy w historii 100 mld dol.

W IV kwartale roku obrachunkowego firma miała przychody w kwocie nieco ponad 30 mld dol. (17 proc. więcej niż rok wcześniej) i 10,4 mld dol. zysku operacyjnego (wzrost o 35 proc.). Przychody z działu serwerów i usług w chmurze wzrosły o 26 proc.

Microsoft walczył przez lata z wolnym tempem wzrostu rynku oprogramowania dla komputerów osobistych, z którym był głównie kojarzony jako dostawca systemu operacyjnego Windows i pakietu Office. Z opóźnieniem zareagował na eksplozję popularności wyszukiwarek intenetowych i smartfonów. Teraz nowy CEO Satya Nadella z powodzeniem postawił na błyskawicznie rozwijający się biznes usług w chmurze. Wprawdzie zdecydowanym liderem w tym obszarze jest Amazon, ale usługa Azure Microsoftu jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm dopiero przestawiających się na operacje w chmurze.

Na przestrzeni ostatniego roku kurs akcji Microsoftu wzrósł o 40 proc. Przy kapitalizacji rynkowej na poziomie 800 mld dol. firma gra w tej samej lidze co Alphabet (spółka matka Google), Apple i Amazon.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , ,