M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Brytyjska megafuzja pod lupą

Magdalena Weiss | 24 września 2018, 06:00

Urząd ds. Konkurencji i Rynków (ang. CMA), czyli odpowiednik naszego UOKiK-u, rozpoczął badanie konsekwencji połączenia drugiego i trzeciego największego detalisty Wielkiej Brytanii.

Chodzi o firmy Asda i Sainsbury's.

W sierpniu Urząd rozpoczął wstępne (faza 1) postępowanie w sprawie fuzji i ogłosił, że firma zwróciła się o "szybką ścieżkę" przejścia do fazy 2.

CMA potwierdziła w toku pierwszego postępowania, że połączenie budzi uzasadnione obawy i wymaga  dogłębnej analizy. Firmy są dwoma z trzech największych detalistów spożywczych w Wielkiej Brytanii, a ich sklepy sąsiadują ze sobą w setkach miejscowości, co dla klientów może potencjalnie oznaczać wyższe ceny lub gorszą jakość usług.

Po połączeniu firmy Asda i Sainsbury's będą miały większy udział w brytyjskim rynku niż jego wieloletni lider Tesco.

Kwestie te będą rozpatrywane w drugim etapie dochodzenia wraz z innymi kwestiami podniesionymi z CMA – w tym odnoszącymi się do sprzedaży paliwa, towarów niespożywczych i zwiększonej przewagi konkurencyjnej wobec dostawców.

CMA przeprowadzi wielokrotne ankiety wśród klientów, będzie też współpracować z innymi detalistami, dostawcami i organami branżowymi w celu uzyskania szczegółowej analizy. Zachęca też klientów do wyrażania opinii.

Zdjęcie: Shutterstock

Czytaj więcej na temat: , , , ,