M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Musk ustępuje ze stanowiska prezesa, ale pozostaje CEO Tesli

( red. ) | 1 października 2018, 06:00

W wyniku porozumienia z Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) on i jego firma zapłacą też po 20 mln dol. grzywny.

Musk musi ustąpić ze stanowiska prezesa (chairman) w ciągu 45 dni i nie będzie mógł go ponownie objąć przez trzy lata. Tesla zgodziła się ponadto mianować dwóch niezależnych członków zarządu, powołać nową radę dyrektorów i ustanowić mechanizmy kontroli nad oświadczeniami wydawanymi przez Elona Muska.

W miniony czwartek SEC poinformował, że chce postawić Muskowi zarzuty w domniemanym wprowadzeniem w błąd inwestorów. Chodzi głównie o wpis na Twitterze z sierpnia br., w którym szef Tesli mówił o planach wycofania firmy z obrotu giełdowego. Musk stwierdził wtedy także, że miał zabezpieczone finansowanie prywatnego inwestora, które dawałoby wycenę firmy na poziomie 420 dol. za akcję. SEC uznał te informacje za "fałszywe i wprowadzające w błąd", gdyż Musk - zdaniem regulatora - nie tylko nie uzgodnił, ale nawet nie omawiał szczegółów transakcji, w tym ceny, z żadnym potencjalnym inwestorem.

W czwartek Musk odrzucał ugodę z SEC, niespodziewany zwrot akcji nastąpił w sobotę.

(BBC News, WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , ,