Kraj

Komitet Badań Radiowych gotowy wesprzeć przygotowanie projektu Telemetria Polska

W perspektywie prac nad nowym projektem badawczym dotyczącym konsumpcji mediów KBR wyraził gotowość wsparcia KRRiT w opracowaniu metodyki badawczej, mogącej stać się alternatywą dla badania Radio Track.

Komitet Badań Radiowych odniósł się oficjalnie do założeń projektu Telemetria Polska w zakresie badania radiowego. Pod koniec swoje stanowisko przekazał do KRRiT.
KBR zadeklarował, że w perspektywie prac nad nowym projektem badawczym dotyczącym konsumpcji mediów jest gotowe wesprzeć KRRiT w opracowaniu metodyki badawczej, która może stanowić alternatywę dla badania Radio Track. KBR zaznaczyło również, że każde przyszłe badanie słuchalności radia powinno odpowiadać co najmniej na takie potrzeby rynku, jak obecny pomiar Radio Track.
Komitet chce również zainteresować KRRiT swoimi dotychczasowymi doświadczeniami nad wykorzystaniem pasywnych metod pomiaru słuchalności radia – podzielić się wiedzą dotyczącą ograniczenia metody, jak i jej możliwości. Jak poinformowało biuro prasowe, Komitet opracował warunki konieczne do realizacji badania radiowego, aby miało szansę stać się obowiązującym standardem i odpowiadało na potrzeby rynku radiowego i reklamowego. 
KBR zaznaczył również, że włączenie do badania stacji FM kanałów dystrybucji takich jak internet i podcasty umożliwi radiu planowanie kampanii przy treściach dystrybuowanych różnymi kanałami. Tak pozyskane dane pozwolą na dokładniejsze zbadanie rynku radiowego i lepsze dostosowanie oferty programowej do potrzeb słuchaczy, przy jednoczesnym wyrównaniu założeń pomiarów radiowego i telewizyjnego.
KBR podniósł również kwestię organizacji badania: odpowiedniego poziomu technologicznego, konieczności opracowania wskaźników wspólnych, jednoźródłowości, zaplanowanie badania w okresie wieloletnim z określonym finansowaniem, a także rozważenie w dalszej przyszłości poszerzenia badania o konsumpcję dóbr, znajomość marek, preferencje zakupowe, a także sposób spędzania wolnego czasu, nastrój, pod warunkiem nie zaburzenia pomiaru głównego.