M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Ekstraklasa ze 190 mln zł przychodów

Maciej Burlikowski | 31 października 2018, 06:00

- W kolejnych latach spodziewamy się dalszego skokowego zwiększenia wyników - zapowiada prezes.

Ekstraklasa SA, czyli spółka zarządzająca rozgrywkami najwyższej krajowej ligi piłkarskiej, w tym sezonie (2018/19) prognozuje 190 mln zł przychodów, co będzie najwyższym wynikiem w historii. 84 proc. przychodów będą stanowić wpływy z tytułu praw mediowych (za transmisje telewizyjne), a pozostałe 16 proc. – z praw marketingowych, licencji i barterów.
167 mln zł trafi bezpośrednio do akcjonariuszy – klubów Ekstraklasy i Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) – w formie różnych świadczeń. Akcjonariuszami spółki jest 16 klubów najwyższej klasy rozgrywkowej mających 92,8 proc. akcji (każdy ma po 5,8 proc. akcji), pozostałe 7,2 proc. akcji należy do PZPN.

Przypomnijmy, że w tym roku Ekstraklasa przedłużyła umowę z dotychczasowym sponsorem tytularnym – marką Lotto (Totalizator Sportowy) i pozyskała kolejnego potężnego sponsora – bank PKO BP.

– Prognozowany wzrost przychodów w sezonie 2018/2019 to z jednej strony efekt dalszego zwiększenia wpływów z tytułu praw mediowych, głównie międzynarodowych, ale także wynik skutecznej pracy departamentu marketingu i sprzedaży. Biorąc pod uwagę toczące się rozmowy dotyczące sprzedaży praw mediowych do pokazywania rozgrywek Ekstraklasy w sezonach 2019/2020 oraz 2020/2021, spodziewamy się kolejnego skokowego zwiększenia naszych wyników w tych latach – zapowiada Marcin Animucki, prezes Ekstraklasa SA.

Czytaj więcej na temat: , , , ,