M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

ScreenLovers: rynek audytu mediowego wart 13 mln zł

Maciej Florek | 11 stycznia 2019, 06:00

13 proc. reklamodawców wynagradza audytorów w zależności od wykazanych przez nich "oszczędności", pokazuje badanie ScreenLovers realizowane we współpracy z SKM SAR i PSML.

Accenture i Media Strategy otrzymały najlepsze noty wśród reklamodawców w badaniu ScreenLovers zrealizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR oraz Polskim Stowarzyszeniem Managerów Logistyki i Zakupu. Profesjonalizm, poziom merytoryczny, kierowanie się w pracy interesem klienta i etyka biznesowa to wymiary, w których ci dwaj gracze najlepiej wypadli na tle konkurencji z rynku w ocenach badanych reklamodawców.

Także w badaniu menedżerów z agencji mediowych Accenture uplasował się na pierwszym miejscu rankingu spółek audytorskich – to już trzecia edycja badania, w której spółka zdobyła najwyższe noty w tej grupie respondentów. Przez agencje wysoko oceniony został także Double Check, najmłodszy gracz w segmencie, a najniższe oceny agencji w wymiarze profesjonalizmu otrzymały Stars i Instytut Audytu Mediowego.

Zarówno agencje (61 proc.), jak i reklamodawcy (44 proc.) uznali, że w ostatnich latach rola audytorów mediowych wzrosła lub nie zmieniła się (odpowiednio 34 i 39 proc.), przy nieznacznych odsetkach twierdzących, że spadła.

Wzrost znaczenia firm audytu mediowego jest też skorelowany z wielkością tego segmentu mierzoną przychodami spółek audytorskich. W 2017 r. według szacunków ScreenLovers segment ten wart był ok. 13 mln zł. Największe przychody spośród lokalnych spółek, które złożyły sprawozdanie finansowe za ub.r., osiągnął Stars – 3,4 mln zł, który wyprzedził dotychczasowego lidera segmentu – Instytut Audytu Mediowego (3,1 mln zł).

Jak pokazuje badanie ScreenLovers, mimo szerokiej dyskusji branżowej i promocji dobrych praktyk audytorskich we współpracy na linii reklamodawca-audytor wciąż dość powszechne jest w Polsce wynagradzanie audytorów w oparciu o wykazane przez nich oszczędności. Badanie wśród reklamodawców pokazało, że robi tak 13 proc. z nich.

Badanie objęło 120 pracowników agencji, 61 reklamodawców.

Czytaj więcej na temat: ,