M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Huawei może spodziewać się kłopotów w Niemczech

( red. ) | 18 stycznia 2019, 06:00

Władze niemieckie rozważają takie zaostrzenie obecnych wymogów bezpieczeństwa dla sieci komórkowej 5G, które praktycznie wykluczyłoby z rynku Huaweia.

Przedstawiciel niemieckiego rządu stwierdził, że zaostrzenie wymogów to jedyny legalny sposób faktycznego wykluczenia Huaweia ze wszystkich kluczowych przetargów na rynku telekomunikacyjnym w tym kraju.

Oznacza to zmianę w dotychczasowej strategii Niemiec wobec chińskiej firmy. Waszyngton od miesięcy wywierał naciski na europejskich sojuszników, by zastosowali restrykcje wobec Huaweia, argumentując, że dopuszczanie na rynek produktów tej firmy to ułatwienie Chinom nielegalnego przechwytywania danych krążących w sieciach komórkowych. Jak dotąd Berlin zachowywał sceptycyzm wobec tych twierdzeń, twierdząc, że brak na nie dowodów.

Zmiana stanowiska Niemiec następuje w kilka dni po tym, jak w naszym kraju aresztowano pod zarzutami szpiegostwa dyrektora sprzedaży dla sektora publicznego Huawei Polska. Chińska firma następnie zwolniła go z pracy, stwierdzając zarazem, że zarzucane mu czyny nie mają z nią związku.

Niemcy to jeden z najważniejszych rynków zagranicznych dla chińskiego producenta smartfonów. Niemiecka gospodarka to lider regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, który generuje największe przychody Huaweia poza rodzimym rynkiem. W 2017 r. z regionu EMEA pochodziło 27 proc. z wynoszących łącznie 92,6 mld dol. przychodów chińskiej firmy. W niemieckim w Düsseldorfie znajduje się europejska centrala Huaweia.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , ,