M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Nominacje do Oscara ogłoszone

Paweł Piasecki | 24 stycznia 2019, 06:00

Po dziesięć nominacji otrzymały: "Roma", produkcja Netfliksa w reżyserii Meksykanina Alfonso Cuaróna, i "Faworyta" wyreżyserowana przez Yorgosa Lanthimosa.

Oba wyżej wymienione tytuły są nominowane w najbardziej prestiżowej kategorii "najlepszy film" obok "BlacKkKlansman", "Bohemian Rhapsody", "Green Book", "Narodziny gwiazdy", "Vice" i "Czarnej pantery". Ten ostatni film, wielki przebój kasowy Marvel Studios i Walt Disney Pictures (wpływy z biletów przekroczyły już 1,34 mld dol.), to pierwszy obraz z komiksowego gatunku "superhero" nominowany do Nagrody Akademii Filmowej. Czwarty już remake "Narodzin gwiazdy" był zdaniem wielu obserwatorów faworytem w wyścigu po najważniejszą statuetkę, ale Złoty Glob w kategorii "best drama" wywalczyła niespodziewanie "Bohemian Rhapsody". Czarnym koniem może okazać się "Roma" zbierająca znakomite recenzje krytyków. 

W kategorii "najlepszy aktor" wysokie notowania ma Rami Malek wcielający się w "Bohemian Rhapsody" w wokalistę grupy Queen Freddiego Mercury'ego. Za swoją rolę otrzymał Złoty Glob, co było równie wielką niespodzianką jak nagroda dla filmu, w którym wystąpił. Silnymi kontrkandydatami są Bradley Cooper ("Narodziny gwiazdy") i Christian Bale grający w "Vice" Dicka Cheneya. W kategorii "najlepsza aktorka" zdaniem krytyków pojedynek o statuetkę stoczą Glenn Close ("Żona") i Lady Gaga ("Narodziny gwiazdy"). Close otrzymała wcześniej za swoją rolę Złoty Glob. 

Sporym sukcesem może pochwalić się polskie kino - "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymała nie tylko spodziewaną nominację w kategorii "najlepszy film zagraniczny" (tu jej najgroźniejszym konkurentem zdaje się "Roma"), ale także za najlepszą reżyserię i najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal). W oscarowej rywalizacji polskiemu filmowi z pewnością pomógł fakt nabycia praw do jego światowej dystrybucji przez Amazon Studios.

Oscary zostaną wręczone 24 lutego, a uroczystą galę - 91. w historii - będzie transmitować stacja ABC.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , ,