Zagranica

Unia Europejska zajmie się zarzutami wobec Huaweia

Rozważane są takie posunięcia jak zmiany w przepisach prawnych dotyczących cyberbezpieczeństwa i zaostrzenie wymogów bezpieczeństwa przy zamówieniach rządowych.

Według źródła cytowanego przez “Wall Street Journal” UE chce uniknąć szeroko zakrojonych działań protekcjonistycznych, skupiając się na dających się potwierdzić zagrożeniach dla bezpieczeństwa. Waszyngton od miesięcy naciska na sojuszników, by nałożyli embargo na produkty Huaweia, oskarżając władze Chin o wykorzystywanie infrastruktury firmy do celów szpiegowskich. 

Komisarz ds. bezpieczeństwa Julian King powiedział, że odporność na zagrożenia cyfrowe (digital resilience) ma dla UE kluczowe znaczenie i państwa członkowskie intensywnie nad nią pracują, nie podał jednak szczegółów. Wszelkie zmiany prawne dotyczące całej Unii będą musiały zostać zatwierdzone przez Komisję Europejską i Parlament Europejski, prawdopodobnie już nowy, który zostanie wybrany w maju br.

Ministrowie spraw zagranicznych UE będą w piątek w Bukareszcie dyskutować o relacjach z Chinami i sprawy szpiegostwa technologicznego znajdą się z pewnością w porządku obrad. Czechy w tym tygodniu wykluczyły Huaweia z przetargu na stworzenie internetowego portalu podatkowego po ostrzeżeniu wystosowanym przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informacyjnego (NUKIB).

(WSJ, Reuters)