M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Mondelez chce zwiększyć nakłady marketingowe na marki lokalne

( red. ) | 22 lutego 2019, 06:00

W 2018 r. budżet marketingowy koncernu wzrósł o 150 mln dol., do ponad 1,5 mld.

Luca Zaramella, dyrektor finansowy Mondeleza, zapowiedział na spotkaniu z analitykami, że ubiegłoroczny poziom wydatków marketingowych (uwzględniono tu także wydatki na R&D) ma zostać utrzymany w br., przy czym większe inwestycje mają być skierowane ma marki lokalne kosztem globalnych. W 2018 r. dodatkowe środki na marketing posłużyły m.in. ekspansji w Rosji, Chinach i Indiach, jako że na rynki wschodzące przypada - według Mondeleza 80 proc. potencjału wzrostu w sektorze przekąsek. 

Globalne marki dały w ub.r. przychody w łącznej kwocie 11 mld dol., ale koncern ma też około 65 “lokalnych klejnotów” (w tym Côte d'Or, Triscuit i Kinh Do - wiodąca marka ciasteczek w Wietnamie), z których każdy generuje przychody między 100 mln dol. a 1 mld dol. 

Przeniesienie środka ciężkości z marek globalnych, takich jak Belvita, Oreo, Cadbury i Philadelphia, na lokalne to jeden z efektów zmiany struktury działu marketingu. Po odejściu w 2017 r. globalnej dyrektor marketingu Dany Anderson, Mondelez zastąpił ją zespołem czterech dyrektorów regionalnych. Są nimi: Debora Koyama, która przeszła z Anheuser Busch InBev i obecnie kieruje marketingiem w Europie; Jason Levine, który został promowany na CMO w Ameryce Północnej; Maria Mujica, odpowiadająca za Amerykę Łacińską, oraz Mie-Leng Wong, który kieruje regionem Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki.

(TheDrum.com)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , ,