M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

IKEA będzie testować wynajem mebli w 30 krajach

( red. ) | 8 kwietnia 2019, 06:00

Robi to z myślą o coraz bardziej świadomych ekologicznie współczesnych konsumentach, którzy zarazem często zmieniają miejsce zamieszkania i nie stać ich na kupowanie wciąż nowych mebli.

Wynajem mebli spełnia trzy strategiczne cele IKEA, którymi są większa dostępność cenowa, większa wygoda i dbałość o naszą planetę - powiedział dyrektor finansowy firmy Juvencio Maeztu. Dodał, że zwłaszcza młodzi ludzie coraz częściej oczekują możliwości wynajmu dowolnego produktu czy usługi, od muzyki po samochody.

IKEA, której globalne przychody w ub.r. sięgnęły 39 mld euro, będzie do 2020 r. testować szereg usług wynajmu opartych na modelu abonamentowym na swych wszystkich 30 rynkach. Celem jest wielokrotne użytkowanie produktów tak długo, jak to możliwe, przed ostatecznym oddaniem ich do recyklingu. Testy pozwolą firmie sprawdzić wytrzymałość produktów i dostarczą cennych informacji projektantom, którzy pracują obecnie nad ulepszeniami mebli pod kątem łatwiejszego demontażu i transportu.

Firma podjęła zobowiązanie, że do 2030 r. wszystkie jej produkty będą wytwarzane z materiałów odnawialnych i nadających się do recyklingu, a także do projektowania każdego produktu z myślą o jego ponownym użyciu, naprawie i recyklingu. W 2018 r. obsłużyła milion zamówień na części zamienne do reperowanych produktów.

W Holandii IKEA oferuje studentom wynajem łóżka, biurka, stołu i krzeseł za miesięczną opłatę wynosząca do 30 euro. W Szwecji i Szwajcarii rozważa wynajmowanie mebli biurowych firmom.

Jesper Brodin, CEO Ingka Group, do której należy większość sklepów IKEA, podkreśla, że kolejnym nowym celem strategicznym firmy jest zapewnienie konsumentom dogodnego, całodobowego dostępu do punktów sprzedaży w 30 największych miastach na przestrzeni najbliższych pięciu lat. IKEA planuje ponadto wprowadzanie na kolejne rynki TaskRabbit, kupionej w 2017 r. amerykańskiej platformy, oferującej usługi takie jak montaż mebli. Będzie też szukać podobnych ofert z myślą o przejęciach lub współpracy.

(Reuters)

Czytaj więcej na temat: , , , , ,