M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Netflix może utracić prawa do "The Office" i innych licencjonowanych seriali

( red. ) | 29 kwietnia 2019, 06:00

Trzech największych rywali Netliksa: WarnerMedia, Walt Disney i NBCUniversal, zamierza uruchomić własne serwisy streamingowe.

Netflix chętnie promuje oryginalne produkcje, takie jak "Stranger Things" czy "The Crown", ale 72 proc. czasu spędzanego przez użytkowników na platformie streamingowej przypada na programy licencjonowane, przede wszystkim powtórki seriali. Teraz właściciele praw do nich planujący wejście na rynek streamingowy mogą albo odmówić przedłużenia licencji, albo zaproponować jednoczesne wyświetlanie ich na obu platformach - własnej i Netfliksie.

Trzy firmy zamierzające uruchomić serwisy streamingowe - WarnerMedia (AT&T), Walt Disney i NBCUniversal (Comcast) - stworzyły programy telewizyjne i filmy, które składają się łącznie na prawie 40 proc. czasu spędzanego na Netfliksie przez jego abonentów - wynika z danych zebranych na zlecenie "Wall Street Journal" przez Nielsena. Największym problemem dla Netfliksa może okazać się utrata praw do najpopularniejszego serialu w serwisie, czyli "The Office" ("Biuro"), do którego prawa ma NBCUniversal. Licencja udzielona Netfliksowi na ten serial wygasa w 2021 r. W ciągu 12 miesięcy od sierpnia 2017 r. do lipca 2018 r. abonenci Netfliksa obejrzeli łącznie 45,8 mld minut "Biura", podczas gdy "Stranger Things" zanotowało wynik 27,6 mld minut. 

Według nieoficjalnych informacji Netflix zapłacił koncernowi WarnerMedia 100 mln dol., by utrzymać w br. prawa do wyświetlania serialu "Friends" ("Przyjaciele"), około trzykrotnie więcej, niż wynosiła opłata wcześniej. Po starcie serwisu streamingowego WarnerMedia (co planowane jest obecnie na IV kwartał br.) właściciel praw może nie przedłużyć licencji albo zaproponować dzielenie się prawami do emisji. Ted Sarandos, chief content officer Netfliksa, powiedział niedawno, że firma będzie decydować w każdym przypadku z osobna, czy zgodzić się na takie współdzielenie praw.

(WSJ.com)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , ,