Zagranica

Zmowa cenowa producentów leków w USA

Według pozwu większość zmów cenowych miała miejsce w okresie od lipca 2013 r. do stycznia 2015 r. Wtedy to firma Teva podniosła ceny na prawie 400 produktów wytwarzanych ze 112 substancji generycznych.

Wiodące firmy farmaceutyczne, w tym Teva, Pfizer, Novartis i Mylan, miały stosować zmowę, której celem było zawyżanie ceny leków generycznych nawet o 1000 proc. Pozew w tej sprawie został złożony w USA w miniony piątek w imieniu 44 stanów.

Zgodnie z treścią pozwu zmowa dotyczyła cen ponad 100 leków generycznych. Znajdowały się wśród nich leki stosowane w leczeniu HIV, ale także preparaty przeciwko astmie, ADHD, antybiotyki, leki przeciwnowotworowe i przeciwdepresyjne, a nawet środki antykoncepcyjne.

Prokuratorzy ujawnili system ustalania cen obejmujący ponad tuzin firm produkujących leki generyczne. Zamieszanych w jego funkcjonowanie jest wiele osób na stanowiskach kierowniczych, odpowiedzialnych za sprzedaż, marketing i ceny leków. Z treści pozwu wynika, że wszyscy oni wiedzieli, że ich działania ograniczające konkurencję były nielegalne. W rezultacie wszelkie uzgodnienia miały charakter ustny. Odbywały się podczas branżowych spotkań, wyjazdów na golfa i innych tego typu wydarzeń.

Według pozwu większość zmów cenowych miała miejsce w okresie od lipca 2013 r. do stycznia 2015 r. Wtedy to firma Teva podniosła ceny na prawie 400 postaci 112 leków generycznych. Kluczowym elementem zmowy miało być porozumienie między konkurencyjnymi firmami w zakresie cen, tak aby każda firma mogła utrzymać “sprawiedliwy udział” w rynku leków generycznych. Teva zaprzecza wszystkim zarzutom.

(The New York Times)