M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Facebook ukarany grzywną 2 miliony euro w Niemczech

( red. ) | 3 lipca 2019, 06:00

Grzywna, choć niewielka w porównaniu z przychodami firmy, które w I kwartale br. wyniosły ponad 15 miliardów dol., ma wymiar symboliczny.

Niemiecki urząd Bundesamt für Justiz (BfJ) ogłosił 2 lipca, że wymierzył Facebookowi grzywnę 2 miliony euro za niespełnienie wymogów niemieckiego prawa o przeciwdziałaniu rozpowszechnianiu nielegalnych treści w sieci w raporcie dotyczącym transparentności za pierwszą połowę 2018 r. Grzywna ma wymiar symboliczny -  to pierwszy przypadek, gdy państwo europejskie karze amerykańskiego giganta social mediów za niedostateczną przejrzystość w informowaniu o tym, co robi dla przeciwstawiania się mowie nienawiści w internecie. Facebook może złożyć apelację od tego orzeczenia.

Zgodnie z prawem, znanym pod skróconą nazwą NetzDG, które weszło w życie 1 stycznia 2018 r., firmy działające na rynku niemieckim zobowiązane są do składania dwa razy rocznie raportu po niemiecku na temat otrzymanych skarg dotyczących nielegalnych treści. W raporcie za pierwszą połowę 2018 r. Facebook poinformował o 1048 skargach, tymczasem zarówno Twitter, jak i Google zgłosiły znacznie ponad 250 tys. skarg za cały ubiegły rok.

- Platformy cyfrowe mają wyraźnie określoną odpowiedzialność za treści na nich publikowane - napisała w oświadczeniu wkrótce po ogłoszeniu grzywny nowa niemiecka minister sprawiedliwości Christine Lambrecht. - Musi być jasne, że tak zwane "standardy społeczności" Facebooka nie stoją ponad niemieckim prawem.

(Politico, BBC News)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , ,