Kraj

Według GfK pogłębia się polaryzacja siły nabywczej w handlu detalicznym

Ostatnie analizy GfK Polonia dotyczące wyników dla poszczególnych regionów wskazują na daleko idącą polaryzację siły nabywczej w handlu detalicznym w...

Ostatnie analizy GfK Polonia dotyczące wyników dla poszczególnych regionów wskazują na daleko idącą polaryzację siły nabywczej w handlu detalicznym w Polsce. Po jednej stronie znajduje się 31 miast na prawach powiatu/gmin z siłą nabywczą wyższą od przeciętnej Polski o przynajmniej 20 proc. Po drugiej stronie plasuje się 929 miast na prawach powiatu/gmin, których ludność charakteryzuje się mniejszą siłą nabywczą o przynajmniej 20 proc. od przeciętnej dla Polski.

Według ostatnich badań największe możliwości nabywcze w handlu detalicznym mają Warszawa, Konstancin-Jeziorna oraz Płock. Przeciętny mieszkaniec Warszawy może wydać w sklepach dwukrotnie wyższą kwotę pieniędzy niż np. mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego (woj. warmińsko-mazurskie) czy gminy Radecznica (woj. lubelskie). Różnice pomiędzy regionami z największym i najsłabszym wskaźnikiem siły nabywczej w handlu detalicznym sięgają kwoty 7500 zł w skali roku. W porównaniu z 2004 r. najwięcej pieniędzy do dyspozycji przybyło mieszkańcom województw mazowieckiego, opolskiego i śląskiego. Najwyższa siła nabywcza w handlu detalicznym charakteryzuje obecnie mieszkańców województwa mazowieckiego. Mogą oni wydać na towary w sklepach o 18,3 proc. więcej niż przeciętny Polak. Woj. mazowieckie pod tym względem znacznie wyprzedza pozostałe regiony.

Regionalne dysproporcje siły nabywczej w handlu detalicznym są jeszcze większe, gdy porównuje się poszczególne powiaty lub gminy. W rankingu najsilniejszych powiatów pod względem siły nabywczej dla handlu detalicznego zwyciężają jednoznacznie miasta grodzkie Warszawa i Płock oraz powiaty pruszkowski, piaseczyński i grodziski (woj. mazowieckie). Ogółem mieszkańcy powyższych regionów mogą wydać w handlu detalicznym o ok. 20-45 proc. więcej niż przeciętny Polak. Z kolei w kategorii gminy pierwszą dziesiątkę otwierają: Konstancin-Jeziorna, Podkowa Leśna, Grójec, Sulejówek i Piastów (woj. mazowieckie). Przeciętny mieszkaniec tych gmin może wydać w handlu detalicznym o ok. 30-38 proc. więcej niż statystyczny Polak. Wyniki pochodzą z bazy danych GfK Polonia “Indeks Siły Nabywczej dla Handlu Detalicznego 2006” zawierającej wskaźniki siły nabywczej dla poszczególnych województw, powiatów i gmin Polski. (JP)