M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Serial "Ranczo" pierwszym serialem dostępnym w internecie w wersji dla niewidomych

Serwis Dzienny | 14 czerwca 2007, 06:45

TVP SA udostępniła w internecie pierwszy polski program telewizyjny przygotowany z myślą o osobach niewidomych - serial "Ranczo". Dzięki tzw....

TVP SA udostępniła w internecie pierwszy polski program telewizyjny przygotowany z myślą o osobach niewidomych - serial "Ranczo". Dzięki tzw. audiodeskrypcji, czyli dodatkowemu opisowi słownemu, losy bohaterów serialu mogą śledzić także osoby niewidome - bezpłatnie w telewizji interaktywnej iTVP pod adresem audiodeskrypcja.itvp.pl.

Audiodeskrypcja to dodatkowy komentarz lektora w przerwach między dialogami. Opisuje on, co dzieje się w filmie, dzięki czemu osoby niewidome mogą usłyszeć to, czego nie mogą zobaczyć. Komentarz przedstawia akcję filmu, opisuje miejsca i krajobrazy, a także oddaje emocje postaci, mimikę ich twarzy i gesty.

- TVP jest jedyną polską telewizją, która zaoferowała program z audiodeskrypcją i udostępniła go w internecie - dodaje Leszek Bogdanowicz, dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP. - Warto dodać, że jako jedyni także opracowujemy napisy dla osób niesłyszących - co miesiąc udostępniamy napisy do około 65 godzin nowych programów i filmów, codziennie przygotowujemy napisy do "Teleexpressu" i "Wiadomości".

Aby otrzymać bezpłatny dostęp do "Rancza", osoby niewidome powinny się zgłosić do najbliższego oddziału Polskiego Związku Niewidomych. Otrzymają tam kod, który pozwoli im na obejrzenie wszystkich odcinków serialu. (BG)

Czytaj więcej na temat: , ,