Kraj

Parlament Europejski za liberalizacją poczty w Polsce od roku 2013

Komisja transportu Parlamentu Europejskiego przyjęła wcześniejszą propozycję ministrów krajów członkowskich o liberalizacji rynku pocztowego w UE w roku 2011. Niektóre...

Komisja transportu Parlamentu Europejskiego przyjęła wcześniejszą propozycję ministrów krajów członkowskich o liberalizacji rynku pocztowego w UE w roku 2011. Niektóre kraje, w tym Polska, mają jednak prawo do dwuletniego okresu przejściowego. Decyzja ta kończy procedurę legislacyjną i wszystkie kraje Unii będą musiały wdrożyć liberalizację w odpowiednich terminach. Jeżeli Polska zdecyduje się skorzystać z okresu przejściowego do roku 2013, a jest to prawdopodobne, to Poczta Polska nie będzie mogła zaoferować swoich usług na zliberalizowanych już rynkach. Nowością w prawie przyjętym przez Parlament Europejski jest plan powołania funduszu do finansowania tzw. usługi powszechnej. Chodzi o gwarancję, że po liberalizacji dostęp do poczty będą mieli także mieszkańcy najsłabiej rozwiniętych regionów państw Unii, i to za niewygórowaną cenę. Fundusz współfinansujący usługę powszechną ma powstać ze składek wszystkich operatorów działających w danym kraju.

W Polsce monopol obejmuje obecnie przesyłki o masie do 50 g. Branża marketingu bezpośredniego wielokrotnie wyrażała rozczarowanie opóźnioną liberalizacją rynku, która pierwotnie miała nastąpić już w roku 2009. (TW)