M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Polske wina mogą pojawić się na półkach jeszcze w tym roku

Serwis Dzienny | 5 sierpnia 2008, 06:45

Polskie wina gronowe mogą pojawić się na półkach sklepowych jeszcze w tym roku. Prezydent podpisał wczoraj tzw. Ustawę winiarską, która...

Polskie wina gronowe mogą pojawić się na półkach sklepowych jeszcze w tym roku. Prezydent podpisał wczoraj tzw. Ustawę winiarską, która umożliwia funkcjonowanie małych winnic.

Do tej pory problemem były wymogi stawiane producentom, m.in. konieczność posiadania składu podatkowego i własnego laboratorium. Te przepisy były tworzone, kiedy na rynku dominowały państwowe molochy produkujące zresztą głównie wina owocowe. Nowa ustawa znosi uciążliwe obowiązki dla producentów wina, którzy wytwarzają poniżej 1000 hl trunku rocznie.

- Polscy winiarze mają już gotowe butelki z winem, które mogą w każdej chwili trafić na rynek. Jesteśmy zainteresowani współpracą z polskimi producentami - mówi Witold Franczak, general manager Domain Menada, jednego z większych dystrybutorów wina należącego do Belvedere Group. Według niego polskie trunki nie wstrząsną jednak rynkiem, bo nasza roczna produkcja to kilkadziesiąt tysięcy butelek, podczas gdy import przekracza 80 mln butelek. Także cena nie będzie bardzo atrakcyjna ze względu na skalę produkcji, bo można ją szacować na 20-30 zł za butelkę.

Według Witolda Franczaka polskie wina pojawią się głównie w specjalistycznych sklepach i restauracjach. - Jestem spokojny natomiast o jakość wina, szczególnie białego. Piłem już świetne rieslingi wytwarzane w okolicach Zielonej Góry - dodaje general manager Domain Menada. (TW)

Czytaj więcej na temat: , ,