Kraj

Sejm RP przyjął nową ustawę medialną; abonament RTV znika

Sejm RP przegłosował wczoraj nową ustawę medialną. Za było 257 posłów PO, PSL i SLD. Przeciw ustawie głosowało 162 posłów,...

Sejm RP przegłosował wczoraj nową ustawę medialną. Za było 257 posłów PO, PSL i SLD. Przeciw ustawie głosowało 162 posłów, a 6 wstrzymało się. Ustawa zmieni sposób finansowania Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Zamiast abonamentu RTV wprowadza licencje programowe, które określić mają, na jakie programy misyjne przeznaczone zostaną pieniądze publiczne. Zgodnie z nową ustawą każdego roku budżet państwa będzie musiał przeznaczać na media kwotę nie mniejszą niż abonament zebrany w 2007 r., czyli blisko 900 mln zł. Z dniem wejścia w życie ustawy wygasną kadencje obecnych członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Ich członkowie mają pełnić swoje funkcje do czasu powołania następców.

Ustawa przewiduje, że abonament RTV zniknie od początku 2010 r. 10 proc. publicznych wydatków na media (na programy misyjne) będzie rozdzielane w konkursach. O te środki będą mogli ubiegać się nadawcy komercyjni. Licencji programowej udzielać będzie nowa KRRiTV. Projektowana ustawa zakłada powiększenie składu KRRiTV – z 5 do 7 osób. Przewiduje też powstanie 16 regionalnych spółek TVP, które zostaną utworzone na bazie dotychczasowych oddziałów terenowych telewizji publicznej. Wejście tego przepisu w życie planowane jest na rok 2011. (PM)