M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

"Rzepa" tylko w całości będzie atrakcyjna do kupienia

Serwis Dzienny | 25 czerwca 2009, 06:45

Ministerstwo Skarbu Państwa i Mecom będą wspólnie negocjować sprzedaż swoich udziałów w Presspublice, wydawcy m.in. "Rzeczpospolitej", "Parkietu" i "Życia Warszawy"....

Ministerstwo Skarbu Państwa i Mecom będą wspólnie negocjować sprzedaż swoich udziałów w Presspublice, wydawcy m.in. "Rzeczpospolitej", "Parkietu" i "Życia Warszawy". Tym samym oba podmioty zdecydowały się zakończyć negocjacje w sprawie sprzedaży swoich pakietów. Zarówno ministerstwo, jak i Mecom uznały, że propozycje finansowe zainteresowanych stron są niesatysfakcjonujące.

Jak powiedział Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej ZPR-ów, jedynej firmy dopuszczonej przez Skarb Państwa do negocjacji w sprawie zakupu jego udziałów, rzeczywiście końcowa oferta była niższa niż pierwotna. Powodem tego był m.in. brak gwarancji ze strony ministerstwa, że w momencie zakupu udziałów PWR "Rzeczpospolita" (właściciel 49 proc. udziałów) nadal będzie dysponowała swoim pakietem. ZPR-y obawiały się, że m.in. ostatnie zawirowania z zarządem mogłyby doprowadzić do odsprzedania części akcji przed finalizacją ich transakcji. Ministerstwo natomiast domagało się ofert bezwarunkowych. - Dojście do ostatniego etapu negocjacji traktujemy jako nasz sukces. Decyzja ministra jest dobra. Obecnie sensownym rozwiązaniem jest przejęcie całego pakietu, czyli także 51 proc. należących do Mecomu - dodaje Benbenek. Jego zdaniem w dłuższej perspektywie "Rzeczpospolita" może mieć problem z utrzymaniem dotychczasowej pozycji, m.in. ze względu na nowy projekt Axel Springer Polska i Inforu (połączenie "Dziennika" i "Gazety Prawnej") oraz kryzys na rynku prasowym, który szczególnie mocno dotyka dzienniki.

Według komunikatów Mecomu i Ministerstwa Skarbu Państwa oba podmioty zamierzają dalej współpracować. Na razie nie wiadomo, kiedy udziałowcy zdecydują się na sprzedaż Presspubliki. (JD)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , ,