M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Plus zrywa umowę z największym dilerem - siecią mPunkt

Serwis Dzienny | 28 grudnia 2009, 06:45

Polkomtel SA, operator sieci komórkowej Plus, wypowiedział umowę swojemu największemu dilerowi - firmie mPunkt Polska (ponad 200 sklepów w 150...

Polkomtel SA, operator sieci komórkowej Plus, wypowiedział umowę swojemu największemu dilerowi - firmie mPunkt Polska (ponad 200 sklepów w 150 miastach).

To prawdopodobnie pokłosie przejęcia za 24,6 mln zł 45 proc. udziałów mPunktu przez Cyfrowy Polsat, operatora największej platformy satelitarnej (3 mln klientów). Cyfrowy Polsat chce docelowo przejąć pakiet większościowy mPunktu. Pomimo deklaracji prezesa Cyfrowego Polsatu Dominika Libickiego, że Cyfrowy Polsat liczy na kontynuowanie współpracy mPunktu z Polkomtelem, a także "gotowy jest bardzo silnie wspierać" sprzedaż produktów i usług operatora (patrz DS "MMP" z 12 listopada br.) można się domyślać, że ta zmiana nie przypadła do gustu kierownictwu Plusa. Cyfrowy Polsat oferuje usługi telefonii komórkowej w modelu MVNO we współparcy z Polską Telefonią Cyfrową (Era).

Nie można jednak wykluczyć, że to zabieg Polkomtela w celu renegocjacji warunków współpracy z mPunktem (rozwiązanie umowy nastąpi po 3-miesięcznym wypowiedzeniu).

Polkomtel nie informuje o powodach swojej decyzji ani nie ujawnia, jaką część sprzedaży (poza salonami własnymi) realizował za pośrednictwem sieci mPunktu.

- Traktujemy to w kategoriach negocjacji biznesowych. Żadna ze stron nie złamała warunków umowy. Współpraca na dotychczasowych zasadach będzie się odbywała jeszcze przez trzy miesiące. Mamy czas żeby wspólnie usiąść do rozmów, zresztą takie spotkania są już zaplanowane po Nowym Roku - mówi Dariusz Chlastawa, prezes zarządu mPunkt Polska SA. - Po wydaniu zgody przez UOKiK, której oczekujemy, nastąpią zmiany właścicielskie, co w istotny sposób wpłynie na warunki naszej współpracy z Polkomtelem, dlatego rozumiemy, że nasz partner chce podjąć rozmowy i jesteśmy na nie otwarci - deklaruje prezes mPunkt.

Według informacji mPunktu jest ona trzecim pod względem wielkości dystrybutorem usług telefonii komórkowej w kraju. Realizowała ok. 22 proc. sprzedaży Polkomtela, przychody spółki w 2008 r. wyniosły 571 mln zł (wzrost o 19 proc. w porównaniu z 2007 r.), a zysk netto 1,9 mln zł (w porównaniu z 0,5 mln zł straty w 2007 r.). W pierwszej połowie br. mPunkt miał 238 mln zł przychodów, z których wypracował 1,5 mln zł zysku.

Oświadczenie w tej sprawie wydał także Cyfrowy Polsat - czytamy w nim: "(...) w związku z wypowiedzeniem przez Polkomtel SA umowy agencyjnej z mPunkt Polska SA (...), w najbliższym czasie będą prowadzone rozmowy z Polkomtel SA. mające na celu podpisanie nowej umowy. Nowe porozumienie miałoby na celu odzwierciedlenie aktualnej sytuacji biznesowej sieci mPunkt, z uwzględnieniem specyfiki działalności Cyfrowego Polsatu S.A. Brak

porozumienia z Polkomtel SA spowoduje, iż, zgodnie z wcześniej rozważanymi scenariuszami, mPunkt Polska będzie kontynuował rozmowy z innymi partnerami biznesowymi dążące do zawarcia długookresowej współpracy".

- Jako nowy akcjonariusz w grupie mPunkt jesteśmy przygotowani również na inne scenariusze biznesowe. Mamy długoletnie doświadczenie w prowadzeniu rozbudowanej, ogólnopolskiej sieci sprzedaży (ponad 1,2 tys. punktów) i chcemy je wykorzystać także w rozwoju sieci mPunkt. - twierdzi Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu, cytowany w komunikacie. (MB)

Czytaj więcej na temat: , , , , , ,