M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Ringier za pośrednictwem Axel Springer wraca do Polski

Serwis Dzienny | 25 marca 2010, 06:45

Koncerny Ringier AG i Axel Springer AG łączą swoje działania w Europie Wschodniej, czego efektem będzie powołanie nowej spółki joint...

Koncerny Ringier AG i Axel Springer AG łączą swoje działania w Europie Wschodniej, czego efektem będzie powołanie nowej spółki joint venture, w której oba przedsiębiorstwa obejmą po 50 proc. udziałów. Tym samym koncern Ringier za pośrednictwem Axel Springer Polska ponownie wejdzie na nasz rynek. W pierwszej połowie lat 90. Ringier w Polsce wydawał tygodnik ekonomiczny "Cash".

Według Marka Sowy, prezesa Axel Springer Polska, współpraca obu holdingów na naszym rynku ma się przełożyć przede wszystkim na większą aktywność w mediach cyfrowych. Bliższych szczegółów nie podaje. Obecnie firmy czekają na decyzje stosownych urzędów antymonopolowych. Po ich uzyskaniu zostaną podjęte kroki prawne w celu uruchomienia spółek. Na obecnym etapie nie wiadomo, jak się będą nazywać. Kierownictwo Springera w Polsce na razie się nie zmienia.

- To bardzo wzmocni oba wydawnictwa na wschodnioeuropejskim rynku i wydaje się to bardzo logiczną fuzją zarówno ze względu na portfolio obu wydawnictw, jak i ich geograficzne usytuowanie - ocenia transakcję Krzysztof Komar, prezes Motor-Presse Polska. Przedstawiciele innych wydawców nie chcą komentować tej transakcji. Wskazują jedynie, że w ostatnim czasie trend konsolidacji na rynku europejskim jest bardzo widoczny.

W ramach umowy Axel Springer wniesie do wspólnego przedsiębiorstwa swoje spółki zależne w Polsce, Czechach i na Węgrzech, a Ringier - spółki w Serbii, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. We wspólnej ofercie znajdzie się ponad 100 tytułów w wersji drukowanej oraz ponad 70 serwisów online. Wspólne przedsiębiorstwo z siedzibą w Zurychu będzie zatrudniać ok. 4,8 tys. pracowników. Wspólnicy zamierzają w ciągu trzech-pięciu lat wprowadzić firmę na giełdę.

Kierownictwo wspólnego przedsiębiorstwa obejmie Florian Fels, jeszcze kilka miesięcy temu prezes polskiego Springera, a obecnie dyrektor generalny (CEO) na Europę Środkową spółki Ringier AG. W skład rady nadzorczej pod przewodnictwem Ralpha Büchiego, prezesa Axel Springer International, wejdzie parytetowo po dwóch reprezentantów spółek Ringier AG i Axel Springer AG. (JD)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , ,