M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Dwa powody wycofania się Springera z walki o "Rzeczpospolitą"; niższa oferta PMPG

Serwis Dzienny | 19 marca 2009, 06:45

Grupa ZPR-ów i Platforma Mediowa "Point Group" (PMPG SA) złożyły wczoraj oferty na zakup akcji Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita" (PWR), współwłaściciela...

Grupa ZPR-ów i Platforma Mediowa "Point Group" (PMPG SA) złożyły wczoraj oferty na zakup akcji Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita" (PWR), współwłaściciela Presspubliki, wydawcy m.in. "Rzeczpospolitej". Tym samym z walki o udziały w wydawnictwie wycofał się Axel Springer Polska, który nie złożył swojej propozycji i nie wyjaśnia, dlaczego się wycofał.

Według Zbigniewa Benbenka, przewodniczącego rady nadzorczej ZPR-ów, jednym z powodów rezygnacji Springera mogą być prawdopodobnie słabsze wyniki finansowe koncernu w Niemczech w tym roku. Szukając oszczędności, centrala wydawnictwa miałaby ograniczyć koszty w swoich oddziałach. Benbenek rozważa również, że być może Springer będzie chciał kupić udziały od Mecomu, drugiego z właścicieli Presspubliki.

Benbenek nie podaje żadnych finansowych szczegółów swojej oferty.

Natomiast ostateczna oferta drugiego z oferentów jest niższa, niż zakładały wstępne szacunki PMPG SA. Jak podkreśla Michał Lisiecki, prezes Platformy, due dilligence ujawniło szereg ryzyk związanych z nabyciem PWR. W związku z tym cena została zweryfikowana w stosunku do oferty wstępnej. - Niższa cena ma chronić akcjonariuszy PMPG przed skutkami tych ryzyk - podkreśla Lisiecki. - Ponadto pozwoli na zweryfikowanie pierwotnych założeń emisji, a to przełoży się na zmniejszenie poziomu rozwodnienia. Dodaje, że spółka po uzyskaniu zgody ministra Skarbu Państwa zamierza podjąć negocjacje z Mecomem.

W przyszłym tygodniu prawdopodobnie zostanie wybrana firma, z którą będą prowadzone dalsze rokowania dotyczące sprzedaży akcji.

PWR, które należy do Skarbu Państwa, ma 49 proc. akcji w Presspublice. Pozostałe 51 proc. należy do Mecomu. Skarb Państwa chce sprzedać 85 proc. akcji PWR. Pozostałe 15 proc. mają bezpłatnie przejąć pracownicy prywatyzowanej spółki. (JD)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , ,