Kraj

MySpace stawia na kulturę i rozrywkę - w Polsce liczy na kilka milionów użytkowników

Jak informowaliśmy we wczorajszym DS "MMP", jeden z największych na świecie serwisów społecznościowych MySpace należący do Fox Interactive Media (News...

Jak informowaliśmy we wczorajszym DS “MMP”, jeden z największych na świecie serwisów społecznościowych MySpace należący do Fox Interactive Media (News Corp.) uruchomił polskojęzyczną wersję (jest to wersja beta, wersja finalna ma być gotowa w ciągu kilku miesięcy).

Izabela Pasterz, marketing & content director Poland MySpace.com, która odpowiada za rozruch i rozwój serwisu w Polsce, mówi, że serwis sprofilowany jest przede wszystkim na kulturę i rozrywkę: – Dzięki temu, że MySpace ma zasięg globalny, chcemy, by promowali się polscy artyści: muzycy, filmowcy, ale także prywatne osoby, które mają coś ciekawego do pokazania. W MySpace każdy może stworzyć własne miejsce w sieci, zamieścić zdjęcia, muzykę, filmy, teksty, cokolwiek. To sposób na dobrze rozumianą autopromocję, a filozofią tego jest to, że ludzie zapraszają do swojego profilu znajomych, dzięki czemu tworzą się społeczności.

MySpace liczy na to, że w Polsce pozyska kilka milionów użytkowników. Jeszcze przed uruchomieniem polskojęzycznej wersji MySpace odwiedzało miesięcznie blisko milion polskich internautów. MySpace ma na świecie ponad 114 mln użytkowników, ale w czerwcu przegonił go Facebook, który miał blisko 124 mln użytkowników (dane: ComScore).

W Polsce największym serwisem społecznościowym jest Nasza-klasa.pl (blisko 7,5 mln użytkowników – według kwietniowych danych Megapanel PBI/Gemius).

MySpace będzie się utrzymywał ze sprzedaży reklam. Firma finalizuje negocjacje z zewnętrznym partnerem, który będzie sprzedawał powierzchnię reklamową w serwisie. MySpace nie ujawnia spodziewanych przychodów ani progu rentowności.

W polskim MySpace mają już profile popularne zespoły i wokaliści (głównie muzyka rozrywkowa), tacy jak np.: Doda, Myslovitz i Artur Rojek, Peja i Pezet, Vader czy Behemot. Podobnie jak na Zachodzie MySpace chce dogadywać się z muzykami i wytwórniami, aby premierowe płyty były na wyłączność (np. na tydzień) do odsłuchania w profilu wykonawcy na MySpace, rozważa też współpracę z klubami sportowymi (aby jednoczyć fanów np. klubu piłkarskiego). Serwis zamierza się również angażować w aktywności offline, takie jak wspieranie różnego rodzaju festiwali (muzycznych, filmowych), koncertów, pokazów, zlotów. (MB)