M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Dwie trzecie rodziców daje dzieciom kieszonkowe

Serwis Dzienny | 2 czerwca 2008, 06:45

Dwie trzecie rodziców dzieci w wieku 4-18 lat daje dzieciom, przynajmniej od czasu do czasu, kieszonkowe - wynika z badania...

Dwie trzecie rodziców dzieci w wieku 4-18 lat daje dzieciom, przynajmniej od czasu do czasu, kieszonkowe - wynika z badania firmy Ipsos. Średnio jest to obecnie 55 zł miesięcznie. Dzieci wydają te pieniądze przede wszystkim na słodycze, jedzenie, napoje, karty do telefonu, kosmetyki i ubrania.

Dzieci wpływają także na decyzje zakupowe rodziców.

Najwięcej otrzymuje młodzież w wieku 15-18 lat - średnio ok. 80 zł, dzieci starsze w wieku 11-14 lat mają miesięcznie do dyspozycji średnio 40 zł, młodsze 4-10 lat - powyżej 30 zł.

Dzieci najczęściej otrzymują pieniądze w prezencie (89 proc.) oraz w formie nieregularnych wypłat w zależności od potrzeb (75 proc.). 40 proc. rodziców daje dzieciom pieniądze regularnie (co tydzień lub co miesiąc), 17 proc. nagradza je pieniędzmi za dobre stopnie w szkole, 7 proc. daje dzieciom pieniądze za prace wykonywane w domu.

Według badania oprócz dysponowania własnymi pieniędzmi dzieci biorą czynny udział w wydawaniu pieniędzy rodziców. W zdecydowanej większości towarzyszą rodzicom podczas zakupów. Najczęściej, bo aż w jednej trzeciej przypadków, dzieci chodzą z rodzicami na zakupy kilka razy w tygodniu. Spośród kilku badanych kategorii produktów, dzieci najczęściej mają wpływ na wybór marek jogurtów i serków, napojów gazowanych, płatków śniadaniowych oraz odzieży i obuwia dla siebie. (TW)

Czytaj więcej na temat: