Kraj

Nowelizacja ustawy medialnej przekazuje kompetencje KRRiTV Urzędowi Komunikacji Elektronicznej

Sejm znowelizował ustawę medialną. Zgodnie z nowelizacją większość obecnych kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie przekazana Urzędowi Komunikacji Elektronicznej....

Sejm znowelizował ustawę medialną. Zgodnie z nowelizacją większość obecnych kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie przekazana Urzędowi Komunikacji Elektronicznej.

Nowelizacja zmienia też sposób powoływania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. W jej efekcie można będzie przerwać kadencje obecnych władz mediów publicznych. Prezydent RP już zapowiedział, że nie podpisze nowej ustawy.

Przyjęte poprawki wykreślają z niej jakąkolwiek rolę ministra skarbu – nie mógłby on już mianować i odwoływać “z ważnych powodów” członków zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia.

Członków tych gremiów powoływać i odwoływać ma Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Ministra skarbu pozbawiono też wspólnego z KRRiTV ustalania regulaminu konkursu na członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych. Regulamin taki ustanawiać ma sama KRRiTV.

Poprawki PO zakładają też, że prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na pięcioletnią kadencję powoływać miałby Sejm na wniosek premiera (w tej chwili prezesa UKE mianuje premier).

Posłowie przegłosowali też zniesienie koncesjonowania platform satelitarnych na rzecz wpisywania ich jedynie do rejestru. (PM)