M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Tilk do Polski, Sowa prawdopodobnie do USA

Joanna Dziwisińska | 24 maja 2010, 06:00

Niespełna pięć miesięcy potrzebował Marek Sowa, aby pożegnać się z kolejnym wydawnictwem.

Po raz kolejny Axel Springer Polska zaskakuje rynek zmianą na stanowisku prezesa. Po kilku miesiącach z wydawnictwem rozstaje się Marek Sowa. Zarządzanie spółką czasowo przejmie Andreas Tilk, dawny prezes G+J Polska.

Z treści opublikowanego komunikatu wynika, że to Marek Sowa zrezygnował z dalszego kierowania Springerem w Polsce, przede wszystkim ze względu na nowe plany zawodowe. Nieoficjalnie mówi się, że wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Na razie nie wiadomo, w jakim charakterze. Ostatnie miesiące w polskim wydawnictwie poświęcił, jak przekazał, budowaniu porozumienia z Ringier AG. Przypomnijmy, że trwa proces tworzenia joint venture pomiędzy Axel Springer AG a Ringier AG. Obecnie oba wydawnictwa czekają na opinie urzędów antymonopolowych na poszczególnych rynkach.

W związku z odejściem Sowy zarządzanie Springerem przejmie Andreas Tilk, ostatnio pracujący jako niezależny konsultant. W 2001 r. przeszedł z G+J Polska, gdzie był prezesem, do międzynarodowych struktur Springera. Polskim oddziałem będzie kierował do czasu wyboru nowego prezesa, co ma nastąpić w drugiej połowie tego roku. Procesem tym będzie koordynowała centrala koncernu.

Przedstawiciele innych wydawnictw byli zaskoczeni tak szybkim odejściem Sowy. Krzysztof Komar, prezes Motor-Presse Polska, podkreśla, że tak częste ruchy na stanowisku szefa wydawnictwa nie służą stabilności w firmie. Ewa Redel, wiceprezes Edipresse, nie skomentowała samego odejścia. Stwierdziła jedynie, że pozytywnie widzi czasowe objęcie tej funkcji przez Andreasa Tilka, którego zna i ceni. Inni wydawcy nie chcieli komentować tej zmiany.

Marek Sowa prezesem Springera został w lutym br. W tym czasie Springer zapewniał także, że koncern oprócz funkcji prezesa spółki zamierza w przyszłości powierzyć mu dodatkowe zadania kierownicze w strukturach Axel Springer na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Poprzednio, do listopada ub.r., pełnił funkcję prezesa Agory SA. Wcześniej przez kilka lat był wiceprezesem UPC Polska. Jest również członkiem rady nadzorczej Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , ,