M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Kolejny projekt mobilnych płatności

Maciej Burlikowski | 11 czerwca 2010, 06:00

Firma SkyCash uruchomi platformę płatności mobilnych niezależną od operatorów.

Firma SkyCash Poland SA, której inwestorem jest fundusz zarządzany przez Opera TFI SA, zamierza uruchomić pierwszą na polskim rynku, jak twierdzą autorzy projektu, niezależną od operatorów komórkowych platformę płatności mobilnych.

Ma ona działać na prawie wszystkich telefonach dostępnych na rynku (z systemami: Windows Mobile, Symbian, Android, iPhone oraz jako aplikacja Java). Aby płacić za jej pośrednictwem, trzeba będzie założyć uprzednio konto w systemie SkyCash i przelać na nie środki. Szczegóły przedsięwzięcia mają zostać ogłoszone oficjalnie w najbliższy poniedziałek.

SkyCash Poland ma zgodę Narodowego Banku Polskiego na prowadzenie systemu autoryzacji i rozliczeń płatności mobilnych. Dyrektorem zarządzającym SkyCash Poland jest Piotr Warsicki, który w latach 2007-2009 pracował jako starszy doradca w firmie Capgemini Polska, a w latach 2005-2007 w T-Systems Polska (Grupa Deutsche Telekom). SkyCash Poland ma 4,65 mln zł kapitału zakładowego.

Na rynku funkcjonuje już - od września 2007 r. - platforma płatności mobilnych mPay. To wspólne przedsięwzięcie spółki mPay SA (której inwestorem jest giełdowy ATM SA) i Polkomtela, operatora sieci Plus. Współpracę z mPay podjął też P4 (Play), natomiast niechętne temu rozwiązaniu właściwie od początku były Era (PTC) i Orange (PTK Centertel/TP SA). Obecnie system mPay działa w sieciach czterech głównych operatorów komórkowych w trybie wdzwanianym (IVR), a w Plusie i Playu w trybie tekstowym (USSD). Niedawno (24 maja br.) mPay ogłosił, że liczba jego zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 150 tys. osób.

Także niedawno informowaliśmy o testach płatności komórkami rozpoczętymi przez Inteligo, Erę i MasterCard (patrz MMP24 z 21 maja br.). Podobny projekt w kwietniu br. wdrożyła Visa Europe z bankiem BZ WBK i Polkomtelem (Plus).

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,