M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Decenio przejmie Agros Novą

Beata Goczał | 23 sierpnia 2010, 06:00

UOKiK zgodził się na przejęcie polskiej spółki przez fundusz private equity.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez spółkę Decenio kontroli nad Agros Novą, właścicielem m.in. marek Łowicz i Fortuna. O planach tych pisaliśmy w MMP24 z 16 czerwca br.

Spółka Decenio należy do grupy kapitałowej IK Investment Partners działającej w zakresie prywatnych inwestycji kapitałowych w różnych branżach.

Umowę o przejęciu Agros Novej fundusz private equity IK Investment Partner podpisał z ITR Investment Partners Limited, dotychczasowym właścicielem. Nowy właściciel przejmie 99 proc. udziałów w spółce. Wartości transakcji nie ujawniono.

Trzy główne filary biznesu Agros Novej to soki, nektary i napoje niegazowane, przetwory owocowo-warzywne oraz potrawy gotowe. Oznaczają one obecność firmy w dziesięciu kategoriach rynku spożywczego. W każdej z nich Agros Nova znajduje się w gronie trzech największych producentów w Polsce.

Do spółki należy dziewięć marek: Łowicz, Krakus, Kotlin, Elbro, Włocławek (segment przetworów owocowo-warzywnych i potraw gotowych) oraz Fortuna (Karotka, Pysio), Tarczyn, Garden i DrWitt (segment soków, nektarów i napojów niegazowanych). Oprócz rozwoju obecnej palety produktów spółka planuje dalszą ekspansję i konsolidację rynku w poszczególnych segmentach dotychczasowej działalności.

Jak twierdzą przedstawiciele spółki, wejście funduszu private equity do Agros Novej otwiera przed nią zupełnie nowe perspektywy dynamicznego rozwoju. Ma umożliwić jej też szybką realizację inwestycji technologicznych i rynkowych, które umocnią jej pozycję. Robert Niewiadomski, prezes zarządu spółki, w czerwcu br. informował, że celem firmy jest osiągnięcie obrotów w wysokości 2 mld zł w ciągu kolejnych kilku lat. A takich planów nie dałoby się zrealizować bez dopływu kapitału, jaki daje nowy właściciel.

Agros Nova wydała w ub.r. na wsparcie reklamowe swoich produktów 43,6 mln zł (dane cennikowe Expert Monitora). Czy zmiana właściciela pociągnie za sobą zmiany kadrowe i zmiany w strategii marketingowej firmy - nie udało nam się dowiedzieć. Przedstawiciele Agros Novej byli nieuchwytni.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , ,