Kraj

Dziś KRRiTV przyjmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

Dziś w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji odbędzie się głosowanie nad przyjęciem ostatecznej wersji projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i...

Dziś w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji odbędzie się głosowanie nad przyjęciem ostatecznej wersji projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Projekt ten jutro zostanie przekazany premierowi rządu. W nowelizacji znajdują się m.in. zapisy dotyczące udziału kapitału zagranicznego w strukturze własnościwej mediów komercyjnych. KRRiTV proponuje, by do chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej inwestor zagraniczny nie mógł posiadać więcej niż 33 proc. udziałów w polskiej spółce mediowej. “Pozwoli to polskim mediom na wzmocnienie swojej pozycji rynkowej” – powiedział Juliusz Braun, przewodniczący Rady. W dniu wstąpienia Polski do UE inwestor z kraju należącego do Unii będzie mógł posiadać 100 proc. udziałów. Gwarantuje to pełną swobodę przepływu kapitału i osób zgodnie z prawem unijnym. Udział inwestorów spoza Unii nie będzie mógł przekroczyć 49 proc. Rada proponuje również zmiany w strukturze i funkcjonowaniu mediów publicznych, w szczególności TVP, polegające na wydzieleniu ze struktury telewizji spółki od niej zależnej, utworzonej na bazie oddziałów regionalnych TVP. Nowo powstała spółka miałaby się nazywać Polska Telewizja Regionalna. Novum w ustawie jest propozycja stworzenia tzw. licencji programowych dla nadawcy publicznego, które byłyby swoistym odpowiednikiem koncesji dla nadawców komercyjnych. Rada chce mieć również większy wpływ na kształtowanie czasu reklamowego w mediach publicznych. “Pozwoli to na bardziej elastyczne reagowanie na sytuację rynkową” – uważa Braun. Termin “kryptoreklama” w projekcie został zastąpiony określeniem “reklama ukryta”. Uproszczony ma być też sposób przyznawania wniskodawcom kolejnych koncesji. W procesie rekoncesjonowania pierwszeństwo będzie miał dotychczasowy właściciel koncesji, pod warunkiem że nie będzie zastrzeżeń do jego wcześniejszej działalności. W projekcie znalazł się ponadto zapis dotyczący zmiany sposobu ściągania należności abonamentowych, który ma na celu zwiększenie efektywności wpływów z tego tytułu nawet o 30 proc. Niewykluczone, że pozyskiwaniem należności z tytułu posiadania odbiornika TV będzie mogła się zająć inna firma niż Poczta Polska, wyłoniona na drodze przetargu. Ponadto po raz pierwszy w projekcie znalazł się zapis dotyczący naziemnej telewizji cyfrowej. Wprowadzono takie pojęcia, jak: multipleks, warunkowy dostęp, operator multipleksu. Na naziemną telewizję cyfrową KRRiTV dawać będzie koncesje (na okres nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 15 lat).

Przed dzisiejszym głosowaniem Rada zajmie się jeszcze artykułem dotyczącym koncentracji różnych mediów w ręku jednego właściciela na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Jeszcze nie wiadomo, czy pojawią się w tej kwestii jakieś ograniczenia. (PM, PR)