M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

ZKDP: wydawca "Wprost" podawał nierzetelne dane

Maciej Burlikowski | 28 kwietnia 2011, 06:00

ZKDP uznał, że AWR Wprost, wydawca tygodnika "Wprost", podawał nierzetelne dane; wnioskuje o karę nagany.

Zarząd Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, który po skargach Spółdzielni Pracy "Polityka", wydawcy tygodnika "Polityka", oraz Ringier Axel Springer Polska, wydawcy tygodnika "Newsweek", przeprowadził nadzwyczajną kontrolę nakładu i dystrybucji tygodnika "Wprost" za okres styczeń – listopad 2010 r., uznał, że AWR Wprost, wydawca „Wprost”, podawał w deklaracjach nierzetelne dane i wystąpił do sądu koleżeńskiego z wnioskiem o udzielenie kary nagany.

Celem kontroli, jak informuje ZKDP, było zweryfikowanie poprawności danych wykazywanych przez "Wprost" w kategorii sprzedaży egzemplarzowej, w związku ze stwierdzonymi w trakcie audytu za 2009 r. naruszeniami, za które wcześniej AWR Wprost udzielono upomnienia.

Kontrola wykazała rozbieżności związane z nieprawidłowym zakwalifikowaniem do sprzedaży egzemplarzowej – zamiast do innych płatnych form rozpowszechniania – egzemplarzy, dla których wydawca nie przedstawił dokumentacji świadczącej o ich zakupie po cenie egzemplarzowej przez ostatecznych odbiorców, co jest wymagane zgodnie z regulaminem kontroli ZKDP, lub takich, które podlegały dalszej bezpłatnej dystrybucji. 

Rozbieżności pomiędzy deklaracjami wydawcy "Wprost" a wynikami kontroli ZKDP przedstawia poniższe zestawienie:

Czytaj więcej na temat: , , , , , ,