M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Hajdarowicz kupuje "Rzepę"

Joanna Dziwisińska | 4 lipca 2011, 06:00

Właściciel "Przekroju" i "Sukcesu" odkupił od Mecomu 51 proc. udziałów w Presspublice, wydawcy "Rzeczpospolitej". Wartość transakcji to 80 mln zł. Rynek jest zaskoczony tak bardzo, że nie chce komentować.

Gremi Media, spółka należąca do Grzegorza Hajdarowicza odkupiła Mecom Poland Holdings SA, do której należy 51,01 proc. udziałów w Presspublice, wydawcy m.in. "Rzeczpospolitej". Wartość transakcji to 80 mln zł. Jarosław Knap, doradca Grupy Gremi, tłumaczy, że portfolio Presspubliki bardzo dobrze pasuje do obecnych aktywów mediowych grupy Gremi i można je wykorzystać m.in. przy budowaniu ofert reklamowych.

Na razie Gremi nie rozważa zakupu pozostałych udziałów w Presspublice, które należą do Skarbu Państwa. Nie jest także zainteresowany Mediami Regionalnymi, należącymi do koncernu Mecom. Obecnie Gremi czeka na akceptację transakcji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po jej uzyskaniu zamierza m.in. wprowadzić własnych reprezentantów do zarządu spółki. Nie udało nam się skontaktować z Pawłem Bieniem, prezesem zarządu Presspubliki.

W ciągu ostatnich kilku lat o udziały w Presspublice starali się m.in. ZPR-y, Ringier Axel Springer Polska, a także PMPG. W 2009 roku negocjowano sprzedaż Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita" (PWR), czyli państwowej części Presspubliki.

Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej ZPR-ów, był zaskoczony zaistniałą sytuacją. Jego zdaniem po spółce giełdowej [Mecom notowany jest na giełdzie londyńskiej, przyp. red.] można było oczekiwać raczej sprzedaży udziałów na zasadach przetargowych. Dodaje także, że wartość transakcji jest niższa od tej, jakiej Mecom oczekiwał kilka lat temu. - Dla naszej grupy to dobrze, że udziałów w Presspublice nie przejął bezpośredni konkurent, np. Springer - dodaje.

W opinii Benbenka przejęcie tego wydawnictwa mogłoby przynieść efekty w sytuacji, kiedy udałoby się wykorzystać elementy synergii, włączając go do jednej struktury, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. W obecnej sytuacji, gdy drugim udziałowcem pozostaje Skarb Państwa, trudno sobie wyobrazić realizację takiego scenariusza.

Przedstawiciele Agory, Ringier Axel Springer Polska oraz Mediów Regionalnych nie skomentowali tego wydarzenia.

Presspublica jest wydawcą m.in. "Rzeczpospolitej" (średnia sprzedaż w kwietniu br. wg. ZKDP - 105,4 tys. egz.), "Parkietu" (5,4 tys. egz.), tygodnika "Uważam Rze" (133,2 tys. egz.) oraz np. Rp.pl. Przychody grupy Presspublica spółka w 2010 roku wyniosły 220,9 mln zł, a zysk netto 8,1 mln zł.

 

 

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,