M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Cięcia płac menedżerów w BBC

( red. ) | 5 lipca 2011, 06:00

Kilkudziesięciu dyrektorów zarabiających powyżej 150 tys. funtów rocznie na celowniku Lorda Pattena.

Lord Patten, który od maja zasiada w fotelu przewodniczącego BBC Trust, czyli ciała nadzorującego publicznego nadawcę BBC, ostrzegł menedżerów tej stacji, że nastąpią cięcia wynagrodzeń. Patten uważa, że zbyt wysokie wynagrodzenia to główna przyczyna, z powodu której Brytyjczycy nie darzą sympatią BBC.

Według danych za 2009 rok 74 menedżerów BBC zarabiało ponad 160 tys. funtów rocznie, a 19 prezenterów, aktorów i dziennikarzy ponad 500 tys. funtów. Wynagrodzenia te mogą zostać obniżone w związku ze zmniejszeniem budżetu BBC i ogólnie trudną sytuacją ekonomiczną w Wielkiej Brytanii.

Patten podziela opinię jednego z ekonomistów. W tym scenariuszu pensja menedżera nie powinna wynosić więcej niż dwudziestokrotność średniej pensji w danym przedsiębiorstwie.

Niektórzy z menedżerów już mają obcięte wynagrodzenia o 25 proc. W kolejnym ruchu 18 proc. osób na kierowniczych stanowiskach może stracić pracę.

Sprzeciw Pattena budzą też odprawy przyznane niektórym zwolnionym dyrektorom, jak np. odprawa szefowej marketingu w wysokości 390 tys. funtów lub zastępcy dyr. generalnego BBC – 950 tys. funtów.

(Brandrepublic.com)

Czytaj więcej na temat: ,