Kraj

Media

350 tys. złotych dla hospicjum zebrano w 5. edycji akcji "Kaszanka"

Akcję zainicjował w 2018 r. dziennikarz RMF FM Paweł Żuchowski. W pięciu edycjach zebrano łącznie ponad milion złotych dla Zachodniopomorskiego Hospicjum Dla Dzieci i Dorosłych ze Szczecina.

Prawie 350 tys. zł i urządzenia medyczne otrzymało w tym roku Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie dzięki akcji charytatywnej “Kaszanka”, której patronuje stacja RMF FM. Łącznie od 2018 r. w pięciu edycjach “Kaszanki” zebrano ponad milion złotych. W akcję angażuje się mocno amerykańska Polonia, jej przedstawiciele przyjechali do Szczecina 19 grudnia na finał tegorocznej zbiórki.

Pomysł “Kaszanki” narodził się w 2018 r., gdy waszyngtoński korespondent RMF FM Paweł Żuchowski odpowiedział na żart Marcina Gortata. Polski koszykarz grający w NBA poszukiwał obywatela Stanów Zjednoczonych, który zje zasmażaną z jajkiem kaszankę. Obiecał za to tysiąc dolarów. Paweł Żuchowski znalazł chętnego (został nim Mark Hurning, były amerykański żołnierz i weteran wojny w Iraku), a pieniądze trafiły na konto Hospicjum. Po apelu dziennikarza kolejne osoby zaczęły wspierać placówkę, w tytule przelewu wpisując „Kaszanka”.

W ciągu pięciu edycji akcji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych otrzymało pięć samochodów, którymi lekarze, pielęgniarki i rehabilitanci dojeżdżają do domów chorych dzieci. Przekazano też urządzenia medyczne, m.in. respiratory, asystory kaszlu, stacjonarne i przenośne koncentratory tlenu.