Kraj

Marketing

6 przedsiębiorstw społecznych z Polski w programie IKEA Social Entrepreneurship i NESsT

Program akceleracyjny łączy wiedzę biznesową pracowników spółek IKEA z doświadczeniem międzynarodowej organizacji non-profit NESsT.

10 przedsiębiorstw społecznych (6 z Polski i 4 z Rumunii) zostało wybranych spośród 80 zgłoszeń do programu akceleracyjnego NESsT i IKEA Social Entrepreneurship. Z Polski są to: Fundacja Studio M6 i Spółdzielnia Socjalna Heca (obie organizacje zapewniają wsparcie dla osób młodych i osób z grup marginalizowanych), Fundacja Targ Pietruszkowy i Pora na Pola (wsparcie dla rolników małorolnych), Fundacja Kobiety Wędrowne (wsparcie dla kobiet i uchodźców) oraz Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna ARTE (wsparcie dla osób z grup marginalizowanych). Program wystartował w zeszłym roku i potrwa 3 lata. Będzie łączył wiedzę biznesową pracowników różnych spółek z rodziny IKEA (IKEA Retail, IKEA Purchasing, IKEA Industry) z doświadczeniem NESsT dotyczącym inwestycji w przedsiębiorstwa społeczne.

Współtworzenie zmian – współpraca IKEA z przedsiębiorcami społecznymi

– Przedsiębiorstwa, które będziemy wspierać, oferują trwałe rozwiązania problemu ubóstwa. Zapewniają
programy kształcenia pomagające osobom z grup marginalizowanych poprawić jakość życia, zapewnić
sobie bezpieczeństwo dochodowe i szansę na rozwój zawodowy – mówi Filip Wadowski, dyrektor NESsT Poland.

NESsT jest międzynarodową organizacją non-profit, która inwestuje w przedsiębiorstwa społeczne z krajów rynków wschodzących tworzące godne miejsca pracy dla osób w najtrudniejszej sytuacji. Fundacja NESsT Poland została zarejestrowana w listopadzie 2018 r. Inicjatywa IKEA Social Entrepreneurship działa od 2012
r.

Jak przekonuje NESsT, zarówno w Polsce, jak i w Rumunii poziom ubóstwa zmniejszył się w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale do wykonania zadania jeszcze daleko – w Polsce w ubóstwie żyją ponad 2 miliony osób, a w Rumunii ubóstwem zagrożona jest 1 na 5 osób.