Kraj

Media

Adam Michnik z "hiszpańskim Noblem"

Nagroda przyznawana jest od 1981 r. W 2017 r. jej laureatem został Adam Zagajewski, a wcześniej otrzymali ją również Zygmunt Bauman i Ryszard Kapuściński.

Adam Michnik, redaktor naczelny “Gazety Wyborczej”, otrzymał Nagrodę Księżniczki Asturii w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych za rok 2022. Nagroda przyznawana jest od 1981 r. W 2017 r. jej laureatem został Adam Zagajewski, nagrodzony w dziedzinie literatury, wcześniej otrzymali ją również Zygmunt Bauman i Ryszard Kapuściński.

Hiszpański dziennik “El País” zaznaczył, że Adam Michnik był “zawsze oddany wolności”, a w ostatnich latach nie szczędził krytyki autorytarnym prądom, które “uderzyły w Europę Wschodnią”. Dziennik przypomina, że Michnik był członkiem Solidarności, a swoją działalność polityczną opłacił kilkoma pobytami w więzieniu.

Ceremonia rozdania nagród odbędzie się 28 października w Oviedo w Hiszpanii z udziałem hiszpańskiej rodziny królewskiej: króla Felipe i królowej Letizi, którym towarzyszyć będzie następczyni tronu księżniczka Asturii Eleonora.