Zagranica

Allbirds twierdzi, że Amazon stworzył "uderzająco podobne" buty

Allbirds zyskał uznanie amerykańskich celebrytów m.in. ze względu na swoje proekologiczne nastawienie.

Na zdjęciu wełniane buty Allbirds
Założyciele Allbirds, Tim Brown i Joey Zwillinger, napisali list otwarty do szefa Amazona Jeffa Bezosa. Stwierdzili w nim, że “pochlebia im” to, że ich produkty (chodzi o buty do biegania wykonane z wełny nowozelandzkich merynosów) są kopiowane i zaoferowali udostępnienie Amazonowi materiałów, dzięki którym będzie mógł zaoferować buty nie tylko wyglądające podobnie, ale wykonane z identyczną troską o zrównoważony rozwój. Amazon zaprzeczył, że jego buty 206 Collective świadomie naśladują projekty Allbirds, zaznaczając zarazem, że konkurent nie ma monopolu na pewną estetykę i że podobne obuwie oferują także inni producenci. Model Amazona kosztuje połowę tego co buty Allbirds, gdyż wykonany jest z mieszanki wełny, poliestru, nylonu i wiskozy.

Wełniane obuwie Allbirds stało się ostatnio modne wśród celebrytów – do osób noszących je należą Oprah Winfrey, Matthew McConaughey, Courteney Cox i Gwyneth Paltrow. Firma twierdzi, że ślad węglowy jej produktów jest o 60% mniejszy niż w przypadku typowego obuwia z syntetyków i że zużywa mniej materiału przy wytwarzaniu opakowań. Allbirds chwali się m.in., że stworzyło pierwszą przyjazną środowisku wersję pianki używanej powszechnie w podeszwach butów sportowych.

Firma została założona w 2014 r. Obecnie jest wyceniana na ponad miliard dolarów. Niedawno weszła na rynek brytyjski, otwierając sklep w londyńskim Covent Garden.