Zagranica

Marketing

Top news

Słabe wyniki kwartalne gigantów technologicznych

Alphabet i Microsoft ogłosiły duże spadki zysku, podobna jest prognoza analityków dla Mety.

Alphabet, właściciel Google, zanotował w minionym kwartale zysk netto w wysokości 13,9 mld dol., co oznacza spadek o 26,5% w stosunku do roku poprzedniego i jest dalekie od szacunków analityków na poziomie 16,6 mld dol. Wzrost sprzedaży Alphabetu spowalnia już już piąty kwartał z rzędu, a YouTube odnotował w trzecim kwartale br. pierwszy spadek przychodów z reklam od czasu, gdy firma zaczęła raportować osobno wyniki tej jednostki biznesowej.

Zysk Microsoftu spadł o 14% w stosunku do roku poprzedniego do 17,6 mld dol., a wzrost przychodów ze sprzedaży spowolnił, choć jest nadal na solidnym plusie (+11%). Był to najgorszy kwartalny spadek zysku netto, jaki Microsoft odnotował od ponad dwóch lat i najsłabszy wzrost przychodów od ponad pięciu lat. Sprzedaż systemu operacyjnego Windows, kiedyś kluczowego produktu firmy, spadła w ciągu kwartału o 15%. Azure i inne usługi chmurowe zanotowały wzrost przychodów o 35%, ale tempo wzrostu spadło w ostatnim roku i może jeszcze dalej spadać.

Analitycy przewidują, że także Meta Platforms, właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsApp, odnotuje drugi z rzędu kwartalny spadek przychodów i czwarty z rzędu spadek zysku netto. Oprócz czynników makroekonomicznych Meta boryka się z rosnącą konkurencją ze strony TikToka oraz skutkami zmian w zakresie śledzenia reklam wprowadzonymi przez Apple.

Apple, Amazon i Intel ogłaszają kwartalne wyniki dziś po zamknięciu sesji giełdowej, czyli w późnych godzinach wieczornych czasu warszawskiego.